Monthly Archives: październik 2017

Drużynowe Mistrzostwa Szkół Podstawowych w szachach

28 października 2017 r. w ramach Igrzysk Dzieci rozegrane zostały Drużynowe Mistrzostwa  poznańskich Szkół Podstawowych  w szachach. Nasza odmłodzona w tym roku drużyna, (nie mogli w niej zagrać uczniowie klas VII ) spisała się nadzwyczaj dobrze. Debiutanci przed ostatnią rundą byli na 5 miejscu . Niestety pechowe kojarzenie ostatniej rundy i gra z niepokonaną drużyną Szkoły Polsko – Angielskiej  pozbawiła nas dobrego miejsca i ostatecznie ukończyliśmy turniej na 10 miejscu (o jedno oczko wyżej niż przed rokiem) . Zagraliśmy w składzie : Rafael Bętkowski  Cavalcante , Jakub  Małecki (obaj z klasy IV D ), Mikołaj Wejman z VI A  i Zuzanna Szyszka z klasy VI B .  Turniej składał się z 7 rund, z czego 3 zakończyły się  remisem , 2 wygraliśmy i 2 przegraliśmy jak się później okazało tylko z pierwsza i drugą drużyną turnieju.  Najlepiej zagrał Kuba Małecki zdobywając 5 punktów z 7 , pozostali zawodnicy również spisali się bardzo dobrze.  Za rok liczymy na miejsce w pierwszej piątce .

W. Walkowiak

Mali badacze

Mali badacze –

czyli odkrywanie i poznawanie otaczającego świata

Prowadząca: mgr Justyna Pasternak

Zajęcia odbywają się w piątki, ze względu na tematykę są przewidziane dla dzieci z klas III. W tym roku powstały 2 grupy, gdyż zapisało się wyjątkowo dużo chętnych. Zajęcia obejmują treści matematyczno – przyrodnicze i są ukierunkowane na prace z uczniem zdolnym, zainteresowanym tymi treściami oraz zagadnieniami. Mam nadzieję, że proponowane treści na zajęcia pozalekcyjne okażą się równie ciekawe jak rok wcześniej.

Podstawowym celem programu jest zaciekawienie dzieci zachodzącymi zjawiskami w otaczającym ich świecie.

CELE OGÓLNE

• Przeprowadzanie prostych doświadczeń, eksperymentów i obserwacji
  • Kształtowanie umiejętności stawiania hipotez i sprawdzania ich prawdziwości
  • Zaciekawienie dzieci zachodzącymi zjawiskami w otaczającym ich świecie
  • Poznawanie przyrody w aktywnym działaniu z elementami zabawy i przeżywania
  • Rozwijanie pozytywnych emocji i twórczego myślenia

CELE SZCZEGÓŁOWE

• Potrafi bezpiecznie przeprowadzić proste doświadczenie, eksperyment i obserwację
  • Udowadnia prawdziwość swoich hipotez
  • Poznaje obiekty wielozmysłowo i wieloaspektowo
  • Wykazuje dociekliwość i zainteresowanie poprzez umiejętne zadawanie pytań
  • Zna wybrane zależności występujące w przyrodzie
  • Stosuje w praktyce poznane reguły matematyczne
  • Proponuje własne warianty doświadczeń i eksperymentów
  • Korzysta z wielu źródeł informacji i wiedzy

WRZESIEŃ

20170929_14180120170922_12543720170922_12541620170922_12540920170922_12522520170922_12371820170922_123705

Warsztaty detektywistyczne klasy 1a,1b,1c

Dnia 20 października uczniowie klas I wzięli udział w warsztatach detektywistycznych zorganizowanych przez Wydawnictwo Zakamarki. W ramach spotkania zaprezentowany został pokaz multimedialny, połączony z interaktywnym czytaniem fragmentów książek oraz wspólnym rozwiązywaniem zagadek detektywistycznych. Działania te miały zachęcić dzieci do samodzielnego czytania.

Ogród Botaniczny klasy 1a,1b,1c

18 października klasy pierwsze pojechały na wycieczkę do Ogrodu Botanicznego. Dzieci uczestniczyły w zajęciach „Drzewa polskich lasów”. Uczniów po parku oprowadziła pani przewodnik. Dzieci wykonywały różne zadania by utrwalić nazwy drzew, a następnie z zebranych liści wykonały prace plastyczną.

Wycieczka do Biskupina i Wenecji- klasa 5c i 4d.

W czwartek 19.10.2017 r. uczniowie klasy IVD i VC wraz z opiekunami udali się na wycieczkę do grodu biskupińskiego z poł. VIII w. p.n.e. Na miejscu odbyły się lekcje muzealne prowadzone w zrekonstruowanej chacie, w której płonął ogień, a uczestnicy mieli bezpośredni kontakt z wiernymi kopiami zabytków. Lekcja zakończyła się wspólną degustacją podpłomyków. Podczas wycieczki uczniowie mieli okazję obejrzeć pokazy odtwórcze oraz przejechać się zabytkową kolejką wąskotorową z Biskupina do Wenecji, gdzie zwiedzili jeden z największych w Europie skansenów kolei wąskotorowej. Na koniec wszyscy udali się do ruin zamku Diabła Weneckiego, w którym usłyszeli związane z nim ciekawe historie. Wszyscy świetnie się bawili 🙂

Ewa Kalinowska

Dzień Papieski

Po raz kolejny, obchodziliśmy w naszej szkole uroczystości Dnia Papieskiego. Były uroczyste śpiewy  a także bardzo wesołe piosenki o Janie Pawle II. Przypomnieliśmy sobie, naszego wielkiego wspaniałego Polaka – Karola Wojtyłę. Młodzież ochoczo uczestniczyła w apelu,  a w przerwie zajadała smaczne kremówki rozprowadzane przez Szkolne Koło Caritas.

Nauczyciel na medal

Żaneta Piernikowska – wychowawca kl. II a  SP

została zgłoszona do konkursu

NAUCZYCIEL NA MEDAL .

Konkurs organizowany przez Głos Wielkopolski polega
na smsowym głosowaniu ( koszt SMSa z VAT to 2,46 zł)

POMÓŻCIE W WALCE O NAGRODĘ WOJEWODY.

Nauczyciel, który znajdzie się na podium, otrzymuje nagrody
nie tylko dla siebie, ale również dla klasy i szkoły.

SMS pod nr 72355  o  treści   NPW.14

Więcej na www.gloswielkopolski.pl/nasze-akcje/nauczyciel-na-medal-poznan-aktualne-wyniki,12571984/

foto_zp

Gospodarstwo ekologiczne „Kózka” w Łubowie klasa 1c

Gospodarstwo ekologiczne „Kózka” w Łubowie 3a, 3d

Pierwsza kolejka zmagań młodych szachistów za nami!

Dnia 4 października w naszej szkole została przeprowadzona pierwsza runda  wewnątrzszkolnego turnieju szachowego.  Wzięło w nim udział 15 zawodników z klas IV-VII. Każdy uczestnik rozegrał 5 partii. Oto końcowa klasyfikacja turnieju po pierwszej kolejce:

1. Stanisław Walkowiak VII D
  2. Rafał Bętkowski VII D
  3. Mikołaj Wejman VI A
  4. Michał Torzyński VII A
  5. Piotr Krzeszowski IV A

Serdecznie zapraszamy na listopadową kolejkę zmagań. Prosimy śledzić informacje w e- dzienniku na temat szczegółów.

Pozdrawiamy W. Walkowiak, M. Sobiech

Szachy