Daily Archives: 26 października 2018

Turniej szachowy o mistrzostwo października

TURNIEJ SZACHOWY O MISTRZOSTWO PAŹDZIERNIKA

W piątek 26 października odbył się turniej szachowy o mistrzostwo miesiąca. W zawodach zagrała rekordowa jak dotąd liczba 18 szachistów. Turniej składał się z 5 rund po 10 minut na zawodnika każda. Po pięciu partiach najlepszy okazał się Stanisław Walkowiak z klasy VIII D, który w decydującym pojedynku pokonał Filipa Małeckiego z V D, który mimo porażki był drugi, na najniższym stopniu podium stanął jego brat Jakub Małecki zdobywając 3,5 punktu, podobnie jak 4 zawodnik Adam Machoj z VII B. Wśród dziewcząt najlepiej zagrała Lidia Cegiel z klasy V D.

W.Walkowiak

„Ojczyzna” – wyjście do Teatru Polskiego klasy 2a, 2b, 2c

„Ojczyzna” to spektakl, który nas zaskoczył…. Zaczął się od wspólnego budowania muru z kartonów, na których każdy uczestnik zapisał swoje imię. Następnie aktorzy z kartonów niczym klocków, albo pojedynczych sylab, tworzyli kolejne konstrukcje. W symboliczny sposób pudełka stawały się domem, drogą, łodzią. Przesłanie „Ojczyzny” to komunikacja,  trud nieustannego budowania od nowa, razem.

„Opowiem Ci o wolności” – wycieczka klas 2a, 2b do Bramy Poznania

,,Opowiem Ci o wolności”- to tytuł warsztatów, w których uczestniczyliśmy 5.10. w Bramie Poznania. Opowiedziana przez animatorkę historia rodzeństwa i ich rodziny mieszkającej  na Śródce w czasach kiedy język polski był zabroniony nie tylko w szkole….. bardzo nas poruszyła. Dzieci czuły się źle z powodu tego, że wszędzie musiały posługiwać się językiem niemieckim, którego nie znały i nie rozumiały. Przez długich sto lat, rodzina Kasi i Michała językiem polskim posługiwała się tylko w domu, a na jej drodze stanęli ,,źli ludzie”, którzy odebrali im spokojne życie.  Przesłaniem historii była myśl: ,,Nie da się zabronić ludziom być dobrym dla innych, a od tego zaczyna się bycie wolnym człowiekiem……”

Dzień głośnego czytania – „Niepodległe czytanie”

,,Dniem głośnego czytania” rozpoczęliśmy realizację projektu ,,Sto lat Polsko!”.

Zaproszeni rodzice czytali nam fragmenty książek opowiadające o ich ulubionych bohaterach i wydarzeniach związanych z historią  Polski. Poznaliśmy wojenne losy Niedźwiedzia Wojtka, dzieciństwo Ignacego Paderewskiego, wiersze Jana Brzechwy, historię pradziadka koleżanki Emilki. Bardzo czekaliśmy na ten dzień i prosimy o jeszcze…

Dbamy o bezpieczeństwo

O tym jak zachowywać się bezpiecznie w szkole, w domu i na ulicy uczymy się od najmłodszych lat. Na początku każdego roku szkolnego odwiedzają nas policjanci, którzy  przypominają nam  o tych ważnych zasadach. W tym roku podobnie jak w ubiegłych latach naszą szkołę odwiedziły funkcjonariuszki Policji z Referatu do Spraw Nieletnich, które przybliżyły nam różne zagrożenia. Przypomnieliśmy sobie jak poruszać się w ruchu ulicznym, jak postępować w kontaktach z obcymi i kogo zaalarmować w razie niebezpieczeństwa. Po takiej wizycie, każdy czuje się bezpieczniejszy.

Aperture: 1.9Camera: SM-J500FNIso: 160Orientation: 1