Uczennica klasy VIII, Dominika Grześkowiak, w listopadzie 2019 r. przystąpiła do Olimpiady Literatury i Języka Polskiego Szkół Podstawowych.
Zadania stawiane przed uczennicą dotyczyły przede wszystkim umiejętności rozumiejącej lektury dzieła literackiego (w zakresie dostępnym uczniom ostatnich klas szkoły podstawowej) oraz świadomego i funkcjonalnego posługiwania się językiem. Uczniów obowiązuje także znajomość materiału wskazanego w podstawie programowej z języka polskiego dla szkoły podstawowej. Zadania i tematy, proponowane uczestnikom w następujących po sobie fazach konkursu, są zróżnicowane pod względem trudności i stopniowo poszerzane w stosunku do programu i wymagań szkolnych.
Oto droga Dominiki, którą musiała przebyć, by znaleźć się w gronie uczniów zakwalifikowanych do ostatniego etapu Olimpiady.
Zawody szkolne (I stopnia)
Podczas zawodów w szkole uczeń ma za zadanie napisanie pracy na jeden z podanych tematów ‒ tematy dotyczą wskazanych lektur, proponowany jest także rodzaj wypowiedzi: rozprawka, sproblematyzowany opis, charakterystyka itp. Podstawowe kryteria oceny pracy: samodzielność i oryginalność opracowania, wyraziste zasady budowy wywodu (kompozycja pracy), językowy poziom wypowiedzi (poprawność języka, spójność wywodu, odpowiedni dobór środków stylistycznych).
Zawody okręgowe (II stopnia)
W części pierwszej uczestnicy piszą rozprawkę na jeden z podanych tematów oraz rozwiązują test z zagadnień językowych. Do części ustnej zostają dopuszczeni ci uczestnicy, którzy uzyskają co najmniej połowę maksymalnej liczby punktów w każdej części. Podczas zawodów ustnych uczeń wybiera (losuje) jeden utwór do interpretacji i dysponuje określonym czasem, aby przygotować się do rozmowy na temat utworu. Komisja sprawdza umiejętność zinterpretowania utworu literackiego, poziom i samodzielność przygotowania, znajomość reguł poetyki, kontekstów biograficznych itp. – w zakresie wskazanym w podstawie programowej.
Zawody ogólnopolskie (III stopnia)
Również przebiegają dwuetapowo. W części pisemnej uczeń pisze rozprawkę na jeden z tematów przedstawionych do wyboru oraz test z zakresu nauki o języku. W części ustnej odpowiada na jeden z tematów o charakterze problemowym, związanym z określonymi zjawiskami w literaturze, tematami, wątkami itp.
Dominika zdobyła dotychczas 78 punktów i 24 marca 2020 r. pojedzie do podwarszawskiej miejscowości Konstancin-Jeziorna, gdzie odbędą się zawody centralne. Wszyscy uczestnicy wraz z Sekretarzami Okręgów zgromadzą się na kilka dni w jednym ośrodku, w którym będą mieli zapewnione: zakwaterowanie i wyżywienie oraz opiekę pedagoga i lekarza. Pozwoli to młodym humanistom z różnych stron Polski na zawarcie znajomości z rówieśnikami o podobnych zainteresowaniach, nawiązanie relacji w nowym środowisku, wymianę myśli, wspólną aktywność. Organizatorzy zawodów przewidują także dodatkowe atrakcje dla finalistów, jak np. spotkanie ze znanym pisarzem i wizyty w stołecznych muzeach.
Dominice i jej rodzicom gratulujemy dotychczasowych sukcesów! Trzymamy kciuki za ostatni etap Olimpiady
Andżelika Barańska
polonistka