Daily Archives: 30 listopada 2021

Rozstrzygnięcie plebiscytu na Młodzieżowe Słowo Roku w klasach 7-8.

Młodzieżowe Słowo Roku to plebiscyt organizowany przez Wydawnictwo Naukowe PWN we współpracy z Uniwersytetem Warszawskim. Jest przedsięwzięciem popularyzującym język polski wśród młodzieży, zapoczątkowanym w 2016 roku we współpracy z projektem Słowa klucze w ramach inicjatywy Narodowego Centrum Kultury „Ojczysty – dodaj do ulubionych”. Plebiscyt ma na celu wyłonienie najbardziej popularnych wśród młodych ludzi słów, określeń lub wyrażeń. Na finałową 20. Można zagłosować do końca listopada pod wskazanym adresem.

Uczennice klasy 7c zorganizowały plebiscyt wśród uczniów klas 7-8 na Młodzieżowe Słowo Roku w naszej szkole. Uczniowie wybierali spośród 20 słów, które zostały ogłoszone przez PWN.

Swój głos oddało 104 uczniów. Głosów nieważnych było 33.

Bezapelacyjnie z wynikiem 33 głosów wygrało określenie „twoja stara”.

Definicja – twoja stara- : funkcjonuje jako dezaprobująca odpowiedź na pytanie: kto? lub na dowolną inną wypowiedź.

Czy Wasz wybór pokryje się z wyborem Waszych rówieśników z całej Polski? Czekamy na rozstrzygnięcie plebiscytu ogólnopolskiego. Przekonamy się o tym na początku grudnia.

Finałowa 20. słów w plebiscycie wraz z definicjami:

• baza

Definicja: wyraz aprobaty, pozytywnych emocji. Określenie to jest bezpośrednim tłumaczeniem określenia based. Początkowo w slangu oznaczało ono osobę uzależnioną od kokainy ale w 2010 raper Lil B nadał mu nowe znaczenie. Based oznacza bycie sobą. Bez lęku o to co pomyślą ludzie. Bez lęku o robienie tego co chciałbyś robić. Oznacza bycie pozytywną osobą.[…]

• boomer

Definicja: ironiczna nazwa osoby starszej, reprezentującej pokolenie baby boom (urodzonego w latach 40., 50. lub 60.)

• cringe

Definicja 1: żenada, wstyd

• essa

Definicja: ‘łatwy’ lub okrzyk radości, słowo na każdą okazję; może służyć jako powitanie, pożegnanie. Słowo używane do wyrażania pozytywnych emocji w stosunku do innych osób lub po prostu wyrażenie własnych uczuć.

• ez

Definicja: ‘łatwy’

• foliarz

Definicja: ‘wyznawca teorii spiskowych’, w ostatnim roku często o antyszczepionkowcach

• gituwa

Definicja: ocena pozytywna, od git ‘świetnie’

• IMO

Definicja: skrót od ang. in my opinion

• kox, koks

Definicja: zgłaszane najczęściej jako ‘świetnie’, ma jednak wiele znaczeń, m. in. ‘kokaina’, ‘substancja anaboliczna’ oraz ‘osoba trenująca na siłowni, zażywająca takie substancje’

• mrozi

Definicja: reakcja na coś żenującego

• naura

Definicja: skrót od na razie; zwrot używany na pożegnanie – przekształcone słowo ‘nara’, oznacza na razie, do zobaczenia

• oddaje

Definicja: ‘opłaca się’

• pogchamp

Definicja: wyraz zadowolenia, aprobaty, pierwotnie emotikon; określenie, że coś jest fajne/ kozackie, niedowierzanie i zaskoczenie; radość i zadowolenie

• rel

Definicja: z ang. relatable; czuję to samo, mam tak samo, prawdziwe zgadzam się z tobą

• sheesh

Definicja: wyraz zdziwienia lub zaskoczenia

• sus

Definicja: z ang. suspect lub suspicious, ‘podejrzany’; skrót często używany przez graczy Among Us

• sześćdziesiona

Definicja: ‘donosiciel, skarżypyta’, od art. 60 kodeksu karnego o nadzwyczajnym złagodzeniu kary dla sprawcy przestępstwa, który ujawni informacje dotyczące innych sprawców

• śpiulkolot

Definicja: miejsce do spania, słowo nawiązuje do mema, śpiulkać to ‘spać’

• twoja stara

Definicja: funkcjonuje jako dezaprobująca odpowiedź na pytanie: kto? lub na dowolną inną wypowiedź

• zodiakara

Definicja: dziewczyna, która wierzy w moc znaków zodiaku i często o tym mówi

Dzień Tolerancji i Życzliwości

„Uśmiech, podaj dalej”

Pomalujmy ten świat na żółto… 😉 Właśnie ten kolor królował na naszych szkolnych korytarzach 22 listopada. Uczniowie i nauczyciele, ubrani w żółte barwy, w ten sposób rozpoczęli obchody Dnia Życzliwości, który przypada 21 listopada oraz Dzień Tolerancji (16 listopada).

W trakcie godziny wychowawczej w tym tygodniu uczniowie kontynuowali temat tolerancji i życzliwości. Obejrzeli filmiki, które miały zapoczątkować rozmowy. Klasy 4-6 przygotowały swoje portery, które obecnie tworzą galerię pt. „Różni, ale równi”. Klasy 7-8 tworzyły łańcuch życzliwości, który zdobi II piętro szkoły. Każda klasa ozdobiła drzwi swoich sal pozytywnymi buźkami.

Mamy nadzieję, że uczniowie czuli w tym dniu radość, która zostanie z nimi na dłużej. Pamiętajmy, że dobro i uśmiech zawsze wracają.

Organizatorki

Andżelika Barańska i Ewa Łoszyńska