Wojewódzki Konkurs Matematyczny
Miło nam poinformować, że Aleksandra Żyniewicz – uczennica klasy 7 D – przeszła do etapu wojewódzkiego Wojewódzkiego Konkursu Matematycznego.
Serdecznie gratulujemy!
Katarzyna Matuszek
Tydzień Języka Ojczystego w naszej szkole!
W dniach 15-19 lutego 2021 r. uczniowie klas 4-8 brali udział w „Tygodniu Języka Ojczystego”. Celem tego projektu było uwrażliwienie naszych uczniów, jak ważny jest język polski w ich codziennej komunikacji. Każdego dnia uczniowie otrzymywali zadania do wykonania, które dobrowolnie mogli wykonać. Były to np. nagrania gwarowe, chmury wyrazowe, koszulki z trudnościami. Zagadnienia obejmowały następujące tematy: gwara poznańska, poprawność ortograficzna, łamańce językowe oraz poezja. Bardzo ciszymy się, że wielu uczniów z chęcią zaangażowało się w ćwiczenia. Efekty ich pracy można zobaczyć na poniższym filmiku oraz w galerii.
Liczymy, że takie inicjatywy wpływają na dbałość uczniów związaną z poprawnością językową w każdej sytuacji.
Organizatorki:
Andżelika Barańska, Wiesława Jechalke
XVII Ogólnopolski Konkurs Literacki „ Obraz a słowo. Literacki opis dzieła malarskiego”
Uczniowie naszej szkoły wzięli udział w XVII Ogólnopolskim Konkursie Literackim na opis obrazu. W tym roku uczestnicy mieli za zadanie napisać wiersz, opowiadanie w oparciu o obraz W. Borowskiego „ Nad wodą”.
Zwycięzcy eliminacji szkolnych, którzy będą reprezentować naszą szkołę na etapie ogólnopolskim, to:
1 miejsce: Wojciech Nowaczyk z kl. VIII b
2 miejsce: Marta Pachciarek z kl. VI b
3 miejsce: Gabriela Orczykowska z kl. VIII b oraz Ewa Bartkowiak z kl. VI b
Wyróżnionym życzymy powodzenia na etapie ogólnopolskim.
XIV Ogólnopolski Konkurs Literacki „ I ty możesz zostać bajkopisarzem”
W naszej szkole odbyły się eliminacje szkolne XIV Ogólnopolskiego Konkursu Literackiego „ I ty możesz zostać bajkopisarzem”. Uczestnicy mieli za zadanie napisać baśń opartą na twórczości H. Ch. Andersena oraz zawrzeć w niej elementy regionalne.
Zwycięzcy etapu szkolnego to:
1 miejsce: Ewa Bartkowiak kl. VI b
2 miejsce: Maja Malewska kl. IV c
3 miejsce: Oliwia Wieczorkowska kl. VII a
Laureatkom gratulujemy i życzymy powodzenia w etapie ogólnopolskim.
„Choinka pełna dobrych słów, myśli i życzeń” konkurs świąteczny – organizator Szkolne Koło Caritas
Na konkurs wpłynęło 10 prac każda piękna w swoim rodzaju.
Wszyscy uczestnicy konkursu zasłużyli na pierwsze miejsce .
Gratulujemy i dziękujemy tym ,którzy wzięli udział w konkursie.
Motyli Wolontariat w akcji
Mimo zajęć on-line młodzi wolontariusze naszej szkoły nie zawiedli i przygotowali przepiękne kartki świąteczne, które przekazaliśmy do Hospicjum Palium w Poznaniu. Zostali nimi obdarowani podopieczni Hospicjum oraz przyjaciele i darczyńcy. Efekty prac naszych małych wolontariuszy o wielkich sercach możecie podziwiać na załączonych zdjęciach.
W imieniu obdarowanych – dziękujemy!!!
Przyimkowe konstrukcje klasy 6c
Nauka części mowy nigdy nie była dla uczniów atrakcyjna. W dobie nauki zdalnej można wykorzystać przestrzeń domową, by zapamiętać treści gramatyczne. Klasa 6c podczas nauki o przyimkach miała okazję zamienić się w konstruktorów. Zadanie polegało na zbudowaniu „budowli”-konstrukcji, a następnie opisaniu jej, używając wyrazów określających przestrzeń, czyli przyimków. Poniżej galeria wspaniałych prac uczniów – myślę, że po takim zadaniu nikt nie będzie miał problemu ze wskazaniem w zdaniu przyimków.
Olimpiada Historyczna Juniorów
Z przyjemnością informujemy, że uczeń klasy 8B – Michał Starczyński – uzyskał bardzo wysokie wyniki w eliminacjach okręgowych Olimpiady Historycznej Juniorów. Dzięki temu zakwalifikował się do etapu centralnego, który odbędzie się w marcu.
Michałowi serdecznie gratulujemy wiedzy historycznej i życzymy dalszych sukcesów!!!
Ewa Kalinowska
Pomoc dla szpitala im. Strusia przy ul. Szwajcarskiej!
Szkolny wolontariat zorganizował zbiórkę darów dla poznańskiego szpitala „covidowego”. Celem akcji było wesprzeć personel medyczny, który podejmuje trudne działania związane z przeciwdziałaniem COVID-19.W holu szkoły był pojemnik, gdzie rodzice uczniowie i pracownicy szkoły wrzucali dary dla szpitala takie jak : jedzenie (np. batoniki energetyczne, „gorące kubki” –zupki, wafle ryżowe, czekolady, cukier, herbata, kawa itd.), woda niegazowana, koce, chusteczki nawilżane, mydła antybakteryjne, ręczniki jednorazowe. Zbiórka trwała od 24 listopada do 11 grudnia 2020 r. Pamiętajcie, dobro wraca!
Koordynator akcji: Patryk Pluciński i P.C.K.
Świąteczna symetria
Dużymi krokami nadchodzą Święta Bożego Narodzenia. Z tej okazji uczniowie klas 5a, 6b, 6c, 6e, i 7c postanowili wykonać bardzo efektowne zimowo – świąteczne obrazy. Wykorzystali do tego stronę www.weavesilk.com. Powtórzyli jednocześnie wiadomości dotyczące figur geometrycznych, odbicia lustrzanego i osi symetrii. Cudownie jest uczyć się poprzez zabawę.
Zapraszam do obejrzenia galerii prac:
Karina Wiczyńska
http://r.weavesilk.com/?v=4&id=tba38wkx5vp
http://r.weavesilk.com/?v=4&id=yqf38x5f46z
http://r.weavesilk.com/?v=4&id=sds38wt7gei
http://r.weavesilk.com/?v=4&id=kya38wthjto
http://r.weavesilk.com/?v=4&id=lnt38y23mk5
http://r.weavesilk.com/?v=4&id=neo38y2k1mb
http://r.weavesilk.com/?v=4&id=mri38wtz7jy
http://r.weavesilk.com/?v=4&id=kua38wnqbsl
http://r.weavesilk.com/?v=4&id=kua38wnqbs
http://r.weavesilk.com/?v=4&id=gwj38vc1wsz
http://r.weavesilk.com/?v=4&id=pep390wjhf2
http://r.weavesilk.com/?v=4&id=nny38zgwlqq
http://r.weavesilk.com/?v=4&id=drb3918b2x8
http://r.weavesilk.com/?v=4&id=hyl391c0ce1
http://r.weavesilk.com/?v=4&id=des391fol85
Wsparcie nasze dla innych
Jak przesłanie książki Charlsa Dickensa pt.: „Opowieść wigilijna”, „istotą człowieczeństwa jest umiejętność życia razem z innymi ludźmi i dzielenia się z nimi tym, co się posiada”, tak i my staramy się żyć i pomagać.
Już dokładnie 10 lat współpracujemy z Domem Wsparcia Dziecka i Rodziny „Domostwo” w Górze. Na początku to była mała myśl, pomysł kilku ludzi, aby pomóc. Obecnie w programie uczestniczy chyba większość społeczeństwa Szczepankowa i okolic. Angażują się rodzice, uczniowie i nauczyciele. Co roku na apel zorganizowania paczek dla dzieci odpowiada więcej ludzi dobrego serca niż jest samych podopiecznych w DD. Sama paczka niby nic w czasach kiedy żyjemy w wiecznym pędzie,
a konsumpcjonizm otacza nas z każdej strony, a jednak, aby ją zrobić trzeba się zatrzymać na chwilę, pomyśleć i wykonać dla konkretnego dziecka.
Zbliżające się Święta Bożego Narodzenia dla wszystkich nas będą z pewnością wyjątkowe, może właśnie przez ten obecny pandemiczny czas, który zmusił nas, aby się zatrzymać, pozamykał nas
w domach, zmusił do zastanowienia się nad czasem, który został nam dany.
W imieniu całego Zespołu, chciałam bardzo podziękować wszystkim, którzy zaangażowali się
w naszą akcje pomocy dla dzieci z Domu Dziecka. Wszystko zostało spakowane i dostarczone, a ponieważ ilość zaskoczyła nas wszystkich – również kierownictwo i pracowników DD, spowodowało to ogromne wzruszenie nie tylko u nich.
Dziękujemy i życzymy spokojnych oraz zdrowych Świąt Bożego Narodzenia
HAFT MATEMATYCZNY
Haft matematyczny to obraz graficzny w szczególny sposób wykonany nićmi na grubszym papierze, kartonie lub innym twardym podłożu. Możemy używać zwykłych nici, muliny lub sznurków – najlepiej kolorowych. Haft polega na przewlekaniu nitki według ustalonego wzoru. Dlaczego matematyczny? Bo każdy ruch jest przemyślany. Jeśli nie mamy gotowego schematu, bardzo łatwo go stworzyć opanowując podstawowe techniki tego stylu. Co jeszcze? Przede wszystkim uczy cierpliwości!
Zachęcam do obejrzenia przepięknych prac uczniów z klasy 6b, 6c, 6e i 7c !
Karina Wiczyńska
Konkurs plastyczny dla klas I-III „ Anielskie Święta”.
Zachęcamy dzieci z klas I-III do wzięcia udziału w konkursie plastycznym: „ Anielskie Święta”. Tematem jest postać „Anioła”, który ma nas wprowadzić w ten radosny czas oczekiwania. Postać Anioła wykonujemy w dowolnej technice plastycznej, w tym również w formie przestrzennej. Prace należy przynieść do świetlicy szkolnej do dnia 11.12.2020r. Prace zostaną zaprezentowane w holu szkoły. Wyniki konkursu będą opublikowane na „Librusie” oraz stronie internetowej szkoły.
Organizatorzy:
M. Wiczyńska D. Maćkowiak A. Stodzierz

Tydzień Tolerancji, Życzliwości i Praw Dziecka
W ostatnim tygodniu od 16 listopada do 20 listopada 2020 uczniowie klas IV-VIII byli zapoznawani z tematyką tolerancji, życzliwości i praw dziecka. Na godzinie wychowawczej oglądali prezentację, podczas której rozwiązywali QR kody. Każdego dnia publikowane były zadania związane z wartościami omawianymi w tygodniu. Uczniowie mogli dodatkowo zgłębić tematy, które ich interesowały. Efektem tej pracy jest m. in. ściana życzliwości. Liczymy, że ten tydzień zostanie na długo w pamięci naszych uczniów, a życzliwość zagości w naszych sercach na stałe.
Organizatorki działań:
Ewa Kalinowska, Andżelika Barańska


Prace uczniów klasy 4c.
Akcja „GODŁO”
W ramach tegorocznych obchodów Święta Niepodległości uczniowie klas od 4 do 8 wzięli udział w akcji GODŁO. Zadanie polegało na napisaniu zdania lub hasła dotyczącego Polski, bycia Polakiem, patriotą. Zebrane wypowiedzi zostały użyte do wykonania godła Polski. W akcji wzięło udział 139 uczniów naszej szkoły.
Dziękuję wszystkim uczniom, którzy przyczynili się do powstania tej pracy świętując niepodległość Polski.
Kinga Berdysz

Plan lekcji on-line dla klas IV-VIII
W zakładce COVID-19 opublikowano plan lekcji on-line (Zoom). Przy niektórych przedmiotach jest informacja 1 Grupa lub 2 Grupa. Lekcje on-line z tych przedmiotów odbywają się się co drugi tydzień.
1 Grupa – lekcja w pierwszym tygodniu NZ
2 Grupa – lekcja w drugim tygodniu NZ
Nauczyciele umieszczają także materiały i zadania na classroom.
Proszę obserwować wpisy w terminarzu klasy ( linki do lekcji on-line)
WOJEWÓDZKI KONKURS MATEMATYCZNY
Miło nam poinformować, że Aleksandra Żyniewicz- uczennica klasy 7 D – przeszła do etapu rejonowego Wojewódzkiego Konkursu Matematycznego.
Serdecznie gratulujemy! Życzymy powodzenia na kolejnym etapie konkursu:)
Katarzyna Matuszek
WOJEWÓDZKI KONKURS HISTORYCZNY
Miło nam poinformować, że Michał Starczyński- uczeń klasy 8 B – przeszedł do etapu rejonowego Wojewódzkiego Konkursu Historycznego.
Michałowi serdecznie gratulujemy kolejnego sukcesu i życzymy powodzenia w dalszych zmaganiach:)
Ewa Kalinowska
SZKOŁA PAMIĘTA
„Szkoła pamięta” – to kontynuacja ubiegłorocznej inicjatywy MEN, która cieszyła się ogromnym zainteresowaniem w środowisku szkolnym.
Celem akcji jest zwrócenie uwagi młodych ludzi na potrzebę pielęgnowania pamięci o bohaterach naszej wolności, szczególnie tych, którzy są związani z historią danego miejsca, regionu, społeczności. Inicjatywa jest realizowana
w okresie, w którym w sposób szczególny wspominamy zarówno naszych bliskich, jak i tych, którzy zapisali się w historii – tej ogólnonarodowej i lokalnej. W ten sposób akcja nawiązuje do polskiej tradycji świat zadusznych.
Nasi uczniowie:
- przygotowali prace plastyczne,
- wykonali prezentację o Stanisławie Mycielskim
- zaprezentowali postać Wincentego Przybylskiego – pradziadka jednej z uczennic, a Wielkopolskim Kawalerem Virtuti Militari


WOJEWÓDZKI KONKURS BIOLOGICZNY
26 X 2020 odbył się etap szkolny Wojewódzkiego Konkursu Biologicznego. Wzięło w nim udział 12 uczniów. Do etapu rejonowego zakwalifikował się uczeń klasy 7 – Franciszek Osiński.
Ewa Rozpłochowska
Rok 2020 rokiem Jana Pawła II
Dnia 16 października 2020 roku z okazji rocznicy wyboru Karola Wojtyły na stolicę Piotrową, uczniowie naszej szkoły, ubrani w biało-żółte stroje odśpiewali w klasach pieśń „Nie ma lepszego od Jana Pawła II.”
Szkolne Koło Caritas w tym dniu rozprowadzało papieskie kremówki.
W holu szkoły można było podziwiać prace konkursowe uczniów o Janie Pawle II.
W ten skromny sposób, ze względu na czas pandemii uczciliśmy naszego wielkiego rodaka.
Dzień Europejski w kl. IV c
Nasza szkoła uczestniczy w projekcie POWER Erasmus plus, dzięki któremu nauczyciele brali udział w szkoleniach i kursach metodycznych w pięciu krajach Unii Europejskiej. Odwiedzili Wielką Brytanię, Irlandię, Maltę, Cypr oraz Niemcy.
Uczniowie klasy IV c przygotowali prawdziwe święto europejskie w klasie. Prezentowali ciekawostki o danym kraju, nie obyło się bez przekąsek charakterystycznych dla danego państwa. Mama naszego nowego ucznia, który mieszkał i uczył się w Niemczech, opowiedziała o zabytkach i ciekawostkach naszego zachodniego sąsiada. To był bardzo pouczający i sympatyczny dzień.
III edycja Biegu Motyli za nami
Chcielibyśmy bardzo serdecznie podziękować za zaangażowanie w III edycję Biegu Motyli. W pierwszym wirtualnym biegu wzięło udział prawie 600 biegaczy! Spory procent z tej liczby to byli przedstawiciele różnych szkół w tym i naszej 🙂
Serdecznie gratulujemy pokonanych kilometrów i osiągniętych czasów (a w niektórych przypadkach także życiowych rekordów). Mamy nadzieję, że była to dla wszystkich przede wszystkim dobra zabawa!
Organizatorzy biegu ogłosili wyniki na stronie internetowej oraz profilu Facebook:
https://www.facebook.com/MotyleDlaHospicjum/posts/3554019041322582
Ogromne brawa dla zwycięzców! 🙂 – zwłaszcza dla Małgorzaty Kryścio z kl. VI c, która zdobyła I miejsce w kategorii kobiet do lat 12.
A następny Bieg Motyli już się szykuje! 🙂 Już teraz zapraszamy wszystkich Państwa na kolejną wiosenną edycję Biegu 🙂
Raz jeszcze ogromnie Państwu dziękujemy za okazane dobro. Środki zebrane podczas rejestracji na Bieg Motyli zostaną przeznaczone na zakup materacy przeciwodleżynowych dla pacjentów Hospicjum Palium.
Koordynatorki Motylego wolontariatu
Akcja „ Podaruj wiersz” Fundacji Z. Herberta
Młodzi wolontariusze z Motylego Wolontariatu włączyli się do akcji zainicjowanej przez Fundację Z. Heberta „ Podaruj wiersz”.
Przekonani, że słowo może być cennym darem, z młodzieńczym entuzjazmem przystąpili do przepisania wierszy, które mają być przekazane dla podopiecznym Hospicjum Palium, z którym nasz Motyli Wolontariat współpracuje. Mamy nadzieję, że wiersze, w które młodzi kopiści włożyli tyle serca, wywołają na ustach czytelników uśmiech, radość, może chwilę zadumy.
Opiekunki Motylego Wolontariatu
Wyniki Olimpiady Historycznej Juniorów
Z przyjemnością informujemy, że uczniowie naszej szkoły Michał Starczyński (8B) oraz Oskar Skibowski (7D) przeszli do etapu okręgowego Olimpiady Historycznej Juniorów organizowanej przez Polskie Towarzystwo Historyczne.
Serdecznie gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów:)
Ewa Kalinowska
Dzień Dobrego Słowa w klasie IV c
Dzień Dobrego Słowa to inicjatywa, która ma pomóc czynić świat lepszym, piękniejszym, szczęśliwszym. Popracujmy wspólnie nad właściwym stosunkiem do słowa!
13. DZIEŃ KAŻDEGO MIESIĄCA TO DZIEŃ DOBREGO SŁOWA
W tych dniach wszyscy będziemy szczególną uwagę przywiązywali do naszych wypowiedzi, w których:
- będziemy używali polskich słów ;
- będziemy używali słów miłych, przyjaznych, a zrezygnujemy z takich, które sprawiają innym przykrość lub obrażają ich;
- będziemy swoimi wypowiedziami wspierali innych, pomagali im;
- będziemy zwracali się do innych z szacunkiem, podkreślając to słowami nazywanymi potocznie ,,grzecznościowymi”, np.: proszę, przepraszam, dziękuję.
13 października br. uczniowie klasy IVc wymieniali się życzliwymi wpisami. Sprawiło to wszystkim wiele radości i mamy nadzieję, że dzięki takim działaniom życzliwość będzie nam towarzyszyć na co dzień.
Głosuj na projekty Poznańskiego Budżetu Obywatelskiego
Szanowni Rodzice, drodzy Uczniowie !
Zwracam się z gorącą prośbą o wzięcie udziału w głosowaniu na projekty zgłoszone do tegorocznej edycji Poznańskiego Budżetu Obywatelskiego.
W porozumieniu z Radą Rodziców i Radą Osiedla promujemy następujące projekty:
1. Projekt nr IV.1 Bieżnia i plac zabaw przy Szkole Podstawowej nr 61.
2. Projekt nr IV.5 Modernizacja placu zabaw przy Przedszkolu nr 93.
3. Projekt nr ZB.6 Zielone FYRTLE. Niech połączą nas drzewa z kategorii Zielony Budżet.
WAŻNE!!!!!!!!!!!!!!
– każdy mieszkaniec Poznania może zagłosować bez względu na wiek ( dzieci w obecności rodziców)
– głosujemy elektronicznie w serwisie PBO21 po wejściu na stronę https://liblink.pl/rvb5Eujdy0 gdzie wybieramy zakładkę Głosowanie
– termin głosowania 23.10.2020 – 20.11.2020.
– każdy głosujący dysponuje 4 głosami : dwa na projekty regionalne ( IV.1, IV.5) oraz dwa z kategorii Zielony Budżet ( ZB.6)
– pamiętajcie, że zagłosować można tylko raz !!! Formularz elektroniczny wypełnia się podczas jednej sesji.
Proszę abyście zachęcali Wasze rodziny, znajomych do głosowania. Sukces w naszych rękach a dzielnica Szczepankowo zyska kolejne atrakcje.
JAK NIE MY TO KTO !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Pozdrawiam
Tamara Przybyła-Bartczak
dyrektor

Spotkanie z Mikołajkiem
Uczniowie klasy IV c przygotowali zajęcia poświęcone bohaterom lubianej serii książek „Mikołajek”. W klasie zagościł sam główny bohater, uczniowie przedstawiali najzabawniejsze przygody bohatera, były konkursy z nagrodami, nawet gra planszowa sprawdzająca znajomość lektury. Jak pokazali uczniowie – czytanie działa inspirująco!
Szkolny konkurs matematyczno-literacki rozstrzygnięty!
Tabliczka mnożenia to ważna rzecz. Wiemy, że początki nauki są czasami trudne, dlatego z okazji Światowego Dnia Tabliczki Mnożenia nasi uczniowie wzięli udział w konkursie matematyczno-literackim.
Uczniowie mieli za zadanie ułożyć wierszyk, fraszkę lub rymowankę, która ułatwiłaby zapamiętanie tabliczki mnożenia.
Otrzymane prace zrobiły na nas ogromne wrażenie, były bardzo pomysłowe.
Wśród osób nagrodzonych znaleźli się:
I miejsce – Dalia Wrona kl. VI c
II miejsce – Adam Sumelka kl. VI c
III miejsce – Natalia Rzyska kl. IV c
Wyróżnienie – Gabriel Gapiński kl. VI b
Serdecznie gratulujemy!
Organizatorki konkursu
Karina Wiczyńska, Andżelika Barańska
#challenge dla Olka
Nasza szkoła co jakiś czas włącza się do akcji charytatywnych, bo lubimy pomagać. Akcja jest jak zawsze dobrowolna, ale wierzymy, że znajdą się wśród nas ludzie o wielkim sercu i pomogą małemu Olkowi. Liceum Ogólnokształcące Mistrzostwa Sportowego im. Poznańskich Olimpijczyków nominowało naszą szkołę do challengu, który polegał na zrobieniu przez uczniów 10 przysiadów lub pompek.
#challenge accepted
W październikowy, słoneczny poniedziałek uczniowie zgromadzili się na placu przed szkołą, by wykonać wyzwanie. Udało się, czego dowodem jest nagrany film. Do dalszej zabawy, która może pomóc małemu Olkowi, nominowaliśmy kolejne szkoły: SP nr 1 z Puszczykowa, SP nr 56 z Krzesiń oraz SP nr 64 z Poznania.
Akcja ma na celu rozpowszechnienie informacji o potrzebie pomocy dla 3,5 ROCZNEGO OLKA, KTÓRY CHORUJE NA NEUROBLASTOMĘ IV STOPNIA Z PRZERZUTAMI DO KOŚCI I SZPIKU KOSTNEGO. URATOWAĆ GO MOŻE TYLKO LECZENIE W NOWYM JORKU, KTÓRE JEST BARDZO KOSZTOWNE. Więcej informacji o Olku pod tym linkiem : https://www.kawalek-nieba.pl/olus-nowacki/
Zebrania z rodzicami
ZEBRANIA Z RODZICAMI
Szkoła Podstawowa nr 61
08 września 2020 r. (wtorek)
Klasy IV – VI – godz. 17.00
09 września 2020 r. (środa)
Klasy I – III – godz. 17.00
10 września 2020 r. (czwartek)
Klasy VII-VIII – godz. 17.00
Regulamin świetlicy i stołówki szkolnej. Karta zapisu dziecka do świetlicy szkolnej.
Uprzejmie prosimy rodziców o zapoznanie się z poniższym regulaminem świetlicy i stołówki szkolnej. W załączeniu karta zapisu dziecka do świetlicy. Wypełnioną kartę w wersji papierowej prosimy złożyć do 2 września w przedsionku wejścia głównego. Karta zgłoszenia dziecka do świetlicy będzie dostępna na dzienniku elektronicznym Librus, na stronie szkoły oraz w wersji papierowej w przedsionku wejścia głównego szkoły. Obiady wydawane będą od 7 września. Dzieci korzystające z obiadów od 7 września- zapisy i opłata 4 września według harmonogramu.
W związku z ograniczeniem etatów w świetlicy szkolnej będą funkcjonowały 2 grupy świetlicowe:
klasa I – sala 0
klasa II-III – świetlica szkolna
Drodzy Ósmoklasiści, szanowni Rodzice
Drodzy Ósmoklasiści, szanowni Rodzice,
W ostatniej przemowie do Was pragnę wyrazić swoją wiarę, że opuszczacie mury naszej szkoły nie tylko mądrzejsi, bogatsi w przekazaną Wam wiedzę, ale także radośniejsi, wzbogaceni wiarą we własną wartość, siły i możliwości. Ostatnie, jakże trudne miesiące udowodniły, że żadne przeciwności losu nie są w stanie zmienić naszych dążeń i priorytetów.
Wierzę głęboko, że przeżyliście tutaj więcej chwil radosnych i przyjemnych niż smutnych i trudnych.
Proszę więc, wracajcie we wspomnieniach tylko do tego co było dobre i szczęśliwe.
Niech nasze rozstanie nie będzie ostateczne, niech faktycznie będzie tym, co nas łączy.
Pamiętajcie także, że my nauczyciele, pozostajemy w szkole i będzie nam Was brakowało. Nie tracicie nas. Służymy pomocą, jeśli będziecie jej potrzebowali.
„ Człowiek nie uświadamia sobie, jak bardzo się przywiązał do swojego miejsca, aż musi je opuścić, odciąć korzenie, stać się drewienkiem na falach obecnego oceanu”.
Przyjmijcie, proszę, kilka rad płynących prosto z serca:
Nigdy nie traćcie wiary w siebie!
Miejcie w sobie zapał i entuzjazm!
Nigdy się nie poddawajcie!
Na koniec życzę Wam abyście dostali się do wybranych przez Was szkół i znaleźli w nich życzliwych nauczycieli, i wiernych przyjaciół.
Z wyrazami szacunku
Tamara Przybyła-Bartczak
Dyrektor SP 61 w Poznaniu
Uwaga uczniowie kl. 1 w roku szkolnym 2020/2021
Uwaga uczniowie kl. 1 w roku szkolnym 2020/2021
Uprzejmie informujemy Rodziców przyszłorocznych uczniów kl. I, że wszystkie dzieci zapisane na podstawie druku „ZGŁOSZENIE…” (dzieci z rejonu) zostały przyjęte do Szkoły Podstawowej nr 61 w Poznaniu.
Listy z podziałem na klasy ukażą się po 20 sierpnia 2020 r. w holu szkoły.
Istotne zmiany w postępowaniu rekrutacyjnym do szkół ponadpodstawowych na rok szkolny 2020/2021 w związku z czasowym ograniczeniem funkcjonowania jednostek systemu oświaty
W okresie czasowego ograniczenia funkcjonowania jednostek systemu oświaty nie stosuje się przepisów art. 154 ust. 1 pkt 2 ustawy z dnia 14 grudnia 2016 r. – Prawo oświatowe, co oznacza, iż na terenie województwa wielkopolskiego w postępowaniu rekrutacyjnym do szkół ponadpodstawowych na rok szkolny 2020/2021 nie stosuje się harmonogramu rekrutacji ogłoszonego przez Wielkopolskiego Kuratora Oświaty Zarządzeniem nr 110.1.8.2020 z dnia 30 stycznia 2020 r.
Tym samym termin 11 maja 2020 r. jako dzień rozpoczęcia rekrutacji elektronicznej i składania wniosków jest terminem NIEAKTUALNYM.
Pozostałe terminy rekrutacji wynikające z Zarządzenia WKO są również anulowane.
Nowe terminy postępowania rekrutacyjnego, a także terminy składania dokumentów na rok szkolny 2020/2021 do klas I publicznych liceów ogólnokształcących, techników, branżowych szkół I stopnia i klas wstępnych, zostaną określone przez Ministra Edukacji Narodowej i podane do publicznej wiadomości na stronie internetowej ministerstwa.
Szczegółowe i bieżące informacje w sprawie zasad rekrutacji znajdziecie Państwo na stronie Kuratorium Oświaty w Poznaniu
Rekrutacja do szkół podstawowych
Rekrutacja do szkół podstawowych – informacje
Ważne! Rekrutacja – kl. I
Prosimy rodziców przyszłych uczniów klas I o wpisywanie telefonów kontaktowych na zgłodzeniu / wniosku.
Ogłoszenie
W związku z zawieszeniem zajęć z uwagi na ochronę
zdrowia dzieci i pracowników szkoły w Szkole Podstawowej nr 61 został powołany
Sztab Kryzysowy. Jego zadaniem jest opracowanie strategii działań edukacyjnych
w okresie od 11.03.2020 do 24.03.2020. Prosimy o systematyczne śledzenie
informacji od nauczycieli, którzy wyznaczą uczniom zadania do samodzielnej
realizacji a także będą służyli wsparciem i pomocą korzystając z TIK.
Z poważaniem
Dyrektor Szkoły
Tamara Przybyła-Bartczak
UWAGA!!! Zawieszenie zajęć.
Szanowni Państwo
Powołując się na rekomendacje Miasta Poznań jako organu prowadzącego informuję, że szkoła będzie zamknięta w dniach od 11 do 24 marca br.
Decyzję taką podjęto by zapobiegać rozprzestrzenianiu się koronawirusa.
Z poważaniem
Dyrektor SP61
Tamara Przybyła-Bartczak
Projekt „Uczeń z pasją”
Miasto Poznań realizuje projekt dofinansowany z Funduszy Europejskich „Uczeń z pasją – kompleksowe wsparcie uczniów szkół podstawowych i gimnazjów w wyborze optymalnych ścieżek edukacyjnych i zawodowych”. Celem projektu jest podniesienie wiedzy i kompetencji kluczowych 1002 uczniów z 80 szkół podstawowych i gimnazjalnych z Miejskiego Obszaru Funkcjonalnego poprzez indywidualne podejście do uczniów zdolnych, ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi oraz wzrost świadomości i umiejętności 4000 uczniów w dokonywaniu odpowiednich/właściwych wyborów dalszej ścieżki edukacyjnej, dzięki wszechstronnemu i zindywidualizowanemu wsparciu doradczemu oraz polepszeniu jakości procesu nauczania i warunków poprzez podwyższenie wiedzy, kompetencji 391 nauczycieli, pedagogów i doposażenie pracowni przyrodniczych i matematycznych.
Rezultatem realizacji projektu będzie: doposażenie 80 szkół poprzez zakup odpowiednich pracowni i ich wykorzystanie do prowadzenia zajęć edukacyjnych, doposażenie szkół z zakresu doradztwa zawodowego – ośrodków kariery wg zaadoptowanego standardu SPINKA, nabycie kompetencji kluczowych przez – 955 uczniów, nabycie kompetencji przez 47 uczniów ze specjalnymi potrzebami, podniesienie kompetencji kadry pedagogicznej – 391 nauczycieli.
Okres realizacji projektu: od 01.01.2017 r. do 31.10.2019 r.
Partner projektu: Narodowe Forum Doradztwa Kariery
Całkowita wartość projektu: 13 305 160,00 zł
Dofinansowanie projektu z UE: 11 309 386,00 zł
link do strony projektu uzp.poznan.pl
Nasze poezjowanie
Z okazji Tygodnia języka Ojczystego zaproponowaliśmy uczniom stworzenie wierszy na bazie znanych utworów poetów polskich. Młodzi twórcy poradzili sobie znakomicie i powstały wspaniałe wiersze. Sami się przekonajcie!
Zastukaj palcem w komodę –
z szuflady wyskoczy potok słów
wywołaj gorączkę myśli
jedno i drugie
aż stanie się ortograficzny cud
zaświstaj cienko –
a na igle będzie mocna nić
która przeplata wyrazy
chrząknij znacząco –
oto zdania z chmurkami i domkami
zwane literkami
teraz zamknij oczy
twórcza praca
zgasi łamańce językowe
jest noc
z karawany wyrazów powstał wiersz.
Kornel Wojtkowiak 4a
Zastukaj palcem w szybę –
z oddali
wyskoczy
wspomnienie
wywołaj je…
jedno i drugie
aż stanie
się rzeczywistością
zaświstaj cienko –
a pojawi się
mocna nić
która was połączy
chrząknij znacząco –
oto twoje marzenie
z głębi serca
zobaczysz polanę z kwiatami
i domkami w kolorze
tęczy
teraz
zamknij oczy
płomień nadziei
zgasi
tylko zła myśl…
nie pozwól na to
bo smutna
jest noc
z bezgwiezdnym
niebem
Martyna Walaszczyk 6c
Zastukaj palcem w kapelusz –
z którego
wyskoczy
Pan Tadeusz
zawołaj dzieci
jedno i drugie
aż stanie
krasnoludem.
zaświstaj cienko –
a popłynie rzeka
mocna nić
która związała cały świat
chrząknij znacząco –
oto wieś
z pałacem
i domkami pięknymi
teraz
zamknij oczy
spadnie deszcz
zgasi
świece w całym mieście
więc jest noc
na całym świecie
Basia Kędzia 4b
Zastukaj palcem w okno-
z małego pudełka wyskoczy pupilek.
Wywołaj drzewa
jedno i drugie,
aż stanie las.
a morza wyruszą
w siną dal.
Mocna nić,
która je połączy odpłynie.
Chrząknij znacząco-
oto wieś
z dwoma sklepikami
i domkami białymi
jak chmury na niebie.
Teraz zamknij oczy i
spadnie deszcz.
Zgasi brązowe jak
oczy płonące drewno.
Jest noc z ciemnym
niebem wypełnionym
po brzegi błyszczącymi gwiazdami.
Natasza Przybył 4a
Zastukaj palcem w świat nieznany –
z jego wnętrza
wyskoczy
poeta, więc
wywołaj zaklęcie
jedno i drugie
aż stanie
się cud
zaświstaj cienko –
a wasza przygoda w nieznane będzie jak
mocna nić
która nigdy się nie zerwie
chrząknij znacząco –
oto jest ta zaczarowana droga którą
z tobą chcę przejechać pomiędzy drzewami
i domkami pełnymi miłości więc
teraz
zamknij oczy
otwórz się na nieznane i niech światła
zgasi
duże drzewo które jest pełne wyobraźni i
zaspokoi twój lęk przed nieznanym, więc
chwyć mnie za rękę i odetchnij z ulgą
jest noc
z głową pełną przygód i wyobraźni zaśnij
Kamila Kaczmarek 6B
Zastukaj palcem w książkę –
z liter słowo
wyskoczy
całe zdania
wywołaj, przeczytaj
jedno i drugie
aż stanie
się wszędzie kolorowo
zaświstaj cienko –
a długa
mocna nić
która trzyma gwiazdy na niebie rozbłyśnie jasnym światłem
chrząknij znacząco –
oto z gwiazd posypie się gwiezdny pył
z nocy zrobi się dzień
i oto wszystkie miejsca odzyskają swój blask.
Stare zapomniane miasto z wieloma alejkami
i domkami, które otaczała mgła pokryje tęcza
a
teraz
zamknij oczy
pomyśl czego pragniesz
zgasi
się świeczka i
spełni się to
teraz
jest noc
z nocy będzie dzień i tak w kółko tak już jest.
Marta Pachciarek 6b
Zastukaj palcem w niebo –
z niebios
wyskoczy
morze gwiazd
wywołaj uśmiech na twarzy mamy i taty
jedno i drugie
aż stanie się dzień
zaświstaj cienko –
a znowu gwiaździsta noc nastanie
mocna nić,
która łączy nas
chrząknij znacząco –
oto wiosna nastanie
z ciepłym dniem,
kwiatami na łące
i domkami mieniącymi się w słońcu
teraz
zamknij oczy
bo dzień się kończy
zgasi
noc światło dnia
jest noc
z sennymi marzeniami
a jutro nastanie nowy dzień.
Adam Sumelka VI c
Zbigniew Herbert
Pudełko zwane wyobraźnią
Zastukaj palcem w ścianę –
z dębowego klocka
wyskoczy
kukułka
wywołaj drzewa
jedno i drugie
aż stanie
las
zaświstaj cienko –
a pobiegnie rzeka
mocna nić
która zwiąże góry z dolinami
chrząknij znacząco –
oto miasto
z jedną wieżą
szczerbatym murem
i domkami żółtymi
jak kostki do gry
teraz
zamknij oczy
spadnie śnieg
zgasi
zielone płomyki drzew
wieżę czerwoną
pod śniegiem
Zastukaj palcem w książkę –
z liter słowo
wyskoczy
całe zdania
wywołaj, przeczytaj
jedno i drugie
aż stanie
się wszędzie kolorowo
zaświstaj cienko –
a długa
mocna nić
która trzyma gwiazdy na niebie rozbłyśnie jasnym światłem
chrząknij znacząco –
oto z gwiazd posypie się gwiezdny pył
z nocy zrobi się dzień
i oto wszystkie miejsca odzyskają swój blask.
Stare zapomniane miasto z wieloma alejkami
i domkami, które otaczała mgła pokryje tęcza
a
teraz
zamknij oczy
pomyśl czego pragniesz
zgasi
się świeczka i
spełni się to
teraz
jest noc
z nocy będzie dzień i tak w kółko tak już jest.
Marta Pachciarek 6b
Niektórzy lubią ciszę
Niektórzy –
czyli introwertycy
Nawet najbardziej uśmiechnięci
Nie licząc rodzinnych
i troskliwych
będzie chciał spotkać przyjaciół.
Lubią –
ale lubi pobyć też sam na sam,
lubi się odizolować od innych,
lubi się zatracić w własnych myślach,
lubi się zastanawiać nad wszelkimi sprawami a zwłaszcza,
lubi się wsłuchać w ciszę.
Cisza –
Tylko co to takiego jest cisza?
Niejedna osoba zagłębiała się i odpowiedź
na to pytanie już padła.
A ja doskonale wiem
Jak wygląda prawdziwa cisza.
Julia Zajko 8c
Niektórzy lubią wschody słońca .
Niektórzy -czyli śpiochy, spanie bez końca.
Nawet potrafią leżeć godzinami
ze swoimi codziennymi humorami …
Nie licząc dni i miesięcy ,
będzie odpoczywać taki nieogarnięty …
Ociężały królewicz bujający w obłokach
w ogóle nie myśli o żadnych kłopotach.
Poczęstunek !
Lubią-ale lubi jak ktoś poda …
przecież sam nie będzie chodził po schodach.
Odpoczywać- lubi się
bujać w obłokach – lubi się
nic nie robić- lubi się
całe dnie w łóżku – lubi się , lecz gdzie przyjaciele, rodzina.
Czas tak szybko płynie i wszystko przeminie …
Życie ulotne …
-Tylko co to takiego drogi kolego .
Niejedna odpowiedź na to pytanie już padła .
A ja wolę korzystać z życia, a nie być jak niedorajda.
Jak człowiek młody lub wiek dojrzały,
odsłania życia urok wspaniały.
Wojtek Nowaczyk 8B
Niektórzy lubią poezję
Niektórzy –
czyli nie wszyscy.
Nawet nie większość wszystkich ale mniejszość.
Nie licząc szkół, gdzie się musi,
i samych poetów,
będzie tych osób chyba dwie na tysiąc.
Lubią –
ale lubi się także rosół z makaronem,
lubi się komplementy i kolor niebieski,
lubi się stary szalik,
lubi się stawiać na swoim,
lubi się głaskać psa.
Poezję –
Tylko co to takiego poezja.
Niejedna chwiejna odpowiedź
na to pytanie już padła.
A ja nie wiem i nie wiem i trzymam się tego
Jak zbawiennej poręczy.
Wiesława Szymborska
Walentynkowy escape room w kl.1b
Uczniowie kl.1b z okazji Walentynek wzięli udział w grze, której celem było rozwiązywanie zagadek i dotarcie do skarbu. Zadania były tajemnicze, należało odnaleźć listy – wskazówki do dalszych działań. Każda z grup wykonywała zadania bardzo szybko i razem udało się rozwikłać zaszyfrowany list. Zabawa była emocjonująca i bardzo udana.
Dzień Łamigłówki
29 stycznia obchodzone jest nietypowe święto – Światowy Dzień Składanki i Łamigłówki. Tego dnia uczniowie w wielu klasach rozwiązywali różne zadania, łamigłówki, rebusy, wykorzystywali tangramy, karty i kostki matematyczne. „Łamali głowy” by rozwijać logiczne myślenie, kreatywność, wyobraźnię. Liczyła się dobra zabawa.
Od kilku lat w szkole działa kółko „Łamigłówki”, podczas którego uczniowie klas pierwszych mogą rozwijać swoje zainteresowania rozwiązując zagadki matematyczne.