XV Międzyszkolny Konkurs Czytelniczy
„Jeżycjada, czyli Borejkowie i inni”
„ Są rzeczy, są ludzie, których się po prostu nie zapomina”
McDusia
Zapraszamy wszystkich uczniów szkół podstawowych i gimnazjum bacznie śledzących losy bohaterów powieści Małgorzaty Musierowicz do udziału w konkursie czytelniczym.
Cele konkursu:
- popularyzacja twórczości poznańskiej pisarki – Małgorzaty Musierowicz
- kształtowanie postawy wrażliwego i wnikliwego czytelnika
- rozwijanie zdolności teatralnych
Warunki uczestnictwa:
Wymagana znajomość lektur:
- „Szósta klepka”
- „Czarna polewka”
- „Kwiat kalafiora”
- „Wnuczka do orzechów”
- „ Feblik”
Etapy konkursu:
Konkurs odbywa się drużynowo.
Etap 1: Reprezentanci danej szkoły ( maks. 3 osoby ) prezentują krótką scenkę przygotowaną spośród podanych pozycji książkowych.
Etap 2: Konkurs drużynowy ze znajomości lektur.
Laureaci otrzymają nagrody książkowe, pozostali uczestnicy dyplomy uczestnictwa oraz nagrody pocieszenia. Opiekunowie otrzymają podziękowania i zaświadczenia.
Jury konkursowe oceni uczestników wg następujących kryteriów:
- sposób adaptacji tekstu literackiego do potrzeb teatru
- grę aktorów
- ogólny wyraz artystyczny
- znajomość lektur
Konkurs odbędzie się dnia 12 kwietnia 2018 r. o godz. 14. 00 w auli Szkoły Podstawowej nr 61 w Poznaniu. Wstępne zgłoszenie należy przesłać na adres szkoły do końca lutego
Serdecznie zapraszamy!
Kontakt: Wiesława Jechalke 0- 61 8726 135 wjechalke@op.pl
KARTA ZGŁOSZENIA- do pobrania
XIV Międzyszkolny Konkurs Czytelniczy „Jeżycjada, czyli Borejkowie i inni”
Tegoroczny konkurs organizowany przez naszą szkołę odbył się 10 maja br. Była to już XIV edycja, gdy spotkaliśmy się z twórczością Małgorzaty Musierowicz. Rok 2017 jest także szczególny dla „Jeżycjady”, która obchodzi 40- lecie.
Konkurs miał na celu popularyzację twórczości poznańskiej pisarki – Małgorzaty Musierowicz, kształtowanie postawy wrażliwego i wnikliwego czytelnika, a także rozwijanie zdolności teatralnych.
Do rywalizacji przystąpiło 9 grup uczniów szkół podstawowych i gimnazjum, którzy okazali się bacznie śledzić losy bohaterów powieści Małgorzaty Musierowicz.
Konkurs odbywał się drużynowo. Etap 1: Reprezentanci danej szkoły (maks. 3 osoby) prezentowały krótką scenkę przygotowaną spośród podanych pozycji książkowych. Etap 2: Konkurs drużynowy ze znajomości lektur. W tym roku wymagana była znajomość poniższych książek:
„Szósta klepka”
„Dziecko piątku”
„Kalamburka”
„McDusia”
„Wnuczka do orzechów”.
Jury konkursowe oceniało uczestników wg następujących kryteriów: – sposób adaptacji tekstu literackiego do potrzeb teatru – grę aktorów – ogólny wyraz artystyczny – znajomość lektur.
Po długiej i zaciętej walce najlepsza okazała się grupa ze Szkoły Podstawowej nr 61 w skład, której wchodzili: Szymon Januszkiewicz, Bartosz Skrzypczyński, Michał Starczyński wraz z opiekunem panią Andżeliką Barańska. Miejsce drugie zdobyła Szkoła Podstawowa nr 62 w Poznaniu. Skład grupy: Maja Grzeszczyk, Maja Lepka, Maria Makieła wraz z opiekunem Panią Justyną Lewandowską. Miejsce trzecie przypadło drużynie ze Szkoły Podstawowej 53 w Zespole Szkół z Oddziałami Sportowymi nr 5 w Poznaniu. Skład grupy: Daria Biegańska, Anna Banach, Kornelia Smura wraz z opiekunem panią Beatą Machowiak.
Serdecznie gratulujemy wszystkim szkołom. Mamy nadzieję, że za rok spotkamy się, by na nowo odkryć twórczość Małgorzaty Musierowicz.
XVII Konkurs Ortograficzny organizowany dla uczniów klas 6 poznańskich szkół podstawowych – 22.10.2016r.
Do finału zakwalifikowały się 3 uczennice- Aleksandra Czarniecka (6b), Małgorzata Ciesielska (6d), Marysia Sroka (6c).
Gosia i Marysia przeszły do II etapu.
2016/2017
Marysia Sroka z klasy 5c
na podium zwycięzców konkursu Horyzonty Matematyki
Dnia 18 marca 2016 roku siedmiu uczniów naszej Szkoły wzięło udział w trzeciej edycji wojewódzkiego konkursu Horyzonty Matematyki. Organizatorem konkursu było Gimnazjum nr 12 wraz z Poznańską Fundacją Matematyczną i Wydziałem Matematyki i Informatyki UAM. Bieżąca edycja konkursu została objęta Honorowym Patronatem przez: Wojewodę Wielkopolskiego, Marszałka Województwa Wielkopolskiego, Kuratorium Oświaty w Poznaniu oraz Wydział Matematyki i Informatyki UAM. Obecnie, jak i w poprzednich edycjach konkurs zachował swą nietypową formę. Uczniowie wysłuchali wykład z teorii grafów , a następnie rozwiązywali zadania dotyczący tego tematu. Podobnie, jak w latach poprzednich, tegoroczna edycja cieszyła się dużym zainteresowaniem, udział w niej wzięło około 300 uczniów z różnych części Wielkopolski. Jedenastu spośród nich uzyskało taką samą ilość punktów, niezbędna więc była dogrywka, w której Marysia Sroka zajęła trzecie miejsce, stając na podium zwycięzców wśród najlepszych uczniów Wielkopolski. To ogromny sukces, tym bardziej, że konkurs był adresowany głównie do uczniów klas szóstych. Gratulujemy!!!
XIII Międzyszkolny Konkurs Czytelniczy
„Jeżycjada, czyli Borejkowie i inni”
Szkoła Podstawowa nr 61 w Poznaniu już po raz kolejny zaprasza do udziału w konkursie uczniów szkół podstawowych i gimnazjum bacznie śledzących losy bohaterów powieści Małgorzaty Musierowicz.
Cele konkursu:
- popularyzacja twórczości poznańskiej pisarki – Małgorzaty Musierowicz
- kształtowanie postawy wrażliwego i wnikliwego czytelnika
- rozwijanie zdolności teatralnych
Warunki uczestnictwa:
Wymagana znajomość lektur:
- „Feblik”
- „Żaba”
- „Dziecko piątku”
- „ Kalamburka”
- „ Kłamczucha”
Etapy konkursu:
Konkurs odbywa się drużynowo.
Etap 1: Reprezentanci danej szkoły (maks. 3 osoby) prezentują krótką scenkę przygotowaną spośród podanych pozycji książkowych.
Etap 2: Konkurs drużynowy ze znajomości lektur.
Laureaci otrzymają nagrody książkowe, pozostali uczestnicy dyplomy uczestnictwa oraz nagrody pocieszenia. Opiekunowie otrzymają podziękowania i zaświadczenia.
Jury konkursowe oceni uczestników wg następujących kryteriów:
- sposób adaptacji tekstu literackiego do potrzeb teatru
- grę aktorów
- ogólny wyraz artystyczny
- znajomość lektur
Konkurs odbędzie się dnia 12 maja 2016 r. o godz. 14. 00 w auli Szkoły Podstawowej nr 61 w Poznaniu. Wstępne zgłoszenie należy przesłać na adres szkoły do końca lutego br.
Serdecznie zapraszamy!
Kontakt: Wiesława Jechalke – tel. 61 8726 135, wjechalke@op.pl
WOJEWÓDZKI KONKURS MATEMATYCZNY
20.11.2015r. miał miejsce szkolny etap Wojewódzkiego Konkursu Matematycznego. Wzięło w nim udział 10 osób. Do etapu rejonowego konkursu zakwalifikowała się Anna Mieczyńska z kl. VIb.
Gratulujemy!
KONKURS MATEMATYCZNY – „ZŁOTA ŻABKA”
19.11.2015r. miał miejsce szkolny etap Konkursu. Udział w nim wzięły 34 osoby. Do II etapu konkursu zakwalifikowała się Marta Polcyn z kl. VI c.
Gratulujemy!
IX Edycja Szkolnego Konkursu Recytatorskiego
,,Wywiedzione ze słowa”
W piątek 27. 11. 2015r. odbyła się IX Edycja Szkolnego Konkursu Recytatorskiego ,,Wywiedzione ze słowa”. Jury w składzie: mgr Małgorzata Wiczyńska, mgr Urszula Borucka i mgr Angelika Jędrzejak postanowiło przyznać nagrody i wyróżnienia następującym osobom:
I miejsce:
Maria Sroka z klasy 5c
II miejsce:
Zosia Szymaniak oraz Aleksandra Wojtaszak z klasy 6c
III miejsce:
Marta Cichańska z klasy 5b
Wyróżnienia:
Dominika Grześkowiak z klasy 4b
Mikołaj Marciniak z klasy 5b
Zuzia Szyszka z klasy 4b
Wojewódzki Konkurs Języka Polskiego
19 listopada 2015 r. odbył się w naszej szkole etap szkolny Wojewódzkiego Konkursu Języka Polskiego. Wzięło w nim udział 21 uczniów. Do etapu rejonowego konkursu zakwalifikowały się 3 uczennice z kl. VI b: Roma Filipiak, Oliwia Bulińska, Sonia Puk.
Finał IX Międzyszkolnego Konkursu Pięknego Czytania
21 listopada 2015 r. w MDK nr 3 odbył się finał Międzyszkolnego Konkursu Pięknego Czytania. Do finału zostało zaproszonych 14 uczniów, w tym uczennica naszej szkoły – Marysia Sroka. Gościem honorowym konkursu był pan Lech Konopiński, którego utwory młodzi uczestnicy czytali. Sam pisarz dał nam próbkę pięknego czytania, podzielił się także wspomnieniami, skąd wzięło się u niego zamiłowanie do języka polskiego. Zaprosił wszystkich młodych do dbałości o naszą spuściznę, jaką jest nasz język ojczysty.
IX bis Międzyszkolny Konkurs Pięknego Czytania
17 listopada 2015 r. w MDK nr 3 w Poznaniu odbył się etap międzyszkolny IX Międzyszkolnego Konkursu Pięknego Czytania. Wzięło w nim udział 72 uczniów, w tym trzy przedstawicielki naszej szkoły: Marysia Sroka, Małgosia Ciesielska i Ola Hau. Do finału konkursu zakwalifikowała się Marysia Sroka.
IV Międzyszkolny Konkurs Piosenki Rosyjskiej w Gimnazjum nr 50
12 listopada 2015 Beatka Plackowiak z klasy VI A oraz Jagoda Janiec z klasy II A gimnazjum reprezentowały naszą szkołę podczas IV Międzyszkolnego Konkursu Piosenki Rosyjskiej w Gimnazjum nr 50. Uczennice prezentowały dwie piosenki poetów rosyjskich. W konkursie brało udział 13 przedstawicieli szkół podstawowych, w a kategorii szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych prezentacji było aż 19!
Poziom młodych śpiewaków, przybyłych na występy z całej Wielkopolski był bardzo wysoki. Dodatkową trudność stanowiło wykonanie piosenki w języku rosyjskim. Tym bardziej miło jest mi poinformować, iż Beatka Plackowiak zdobyła wyróżnienie, a głos Jagody (mimo braku realnej nagrody) został zauważony i pochwalony przez członków jury. Śpiew Jagody szczególnie zapadł w serce panu Igorowi Oszczepkow – Konsulowi Konsulatu Generalnego Federacji Rosyjskiej w Poznaniu.
Dziewczynkom jeszcze raz serdecznie gratuluję i życzę sukcesu na wielu scenach.
Katarzyna Matelska – nauczyciel muzyki
Wyróżnienia w konkursie „Matematyczny Labirynt”
w Zespole Szkół Nr 2 w Poznaniu dla:
Anny Mieczyńskiej z klasy VI b i Soni Puk z klasy VI b.
Serdecznie gratulujemy!
WYNIKI SZKOLNEGO KONKURSU PIĘKNEGO CZYTANIA
Jury Szkolnego Konkursu Pięknego Czytania w składzie:
mgr Wiesława Jechalke oraz mgr Urszula Borucka wyłoniło następujących zwycięzców:
I miejsce – Marysia Sroka z klasy Vc
II miejsce – Małgosia Ciesielska z klasy Vd
III miejsce – Aleksandra Hau z klasy Vb
Serdecznie gratulujemy!
Zapraszamy Was do biblioteki po wiersze na etap międzyszkolny, który odbędzie się 17 listopada 2015r. o godz. 11.00 w MDK nr 3 przy ul. Jarochowskiego.
IX EDYCJA
SZKOLNEGO KONKURSU RECYTATORSKIEGO
,,WYWIEDZIONE ZE SŁOWA”
ROK SZKOLNY 2015/2016
- Konkurs ma na celu:
– popularyzację literatury oraz gry aktorskiej poprzez piękno słowa mówionego,
– zachęcanie do występów na scenie,
– uczenie rywalizacji w przyjaznej atmosferze.
- Zasady uczestnictwa:
– konkurs ma charakter indywidualny,
-uczestnik przygotowuje interpretację dowolnego tekstu (np. wiersz lub jego fragment, monolog literacki, collage tekstów),
-forma prezentacji jest dowolna (np. teatr jednego aktora, łączenie słowa mówionego ze śpiewem, z dźwiękiem, ruchem, rekwizytem).
3. Konkurs odbędzie się 27 listopada o godzinie 10.00 w auli szkolnej.
Uczniowie zainteresowani uczestnictwem w konkursie zgłaszają swój udział wychowawcy lub poloniście do 16 listopada z wybranym uprzednio repertuarem.
- Konkurs organizowany jest w klasach 4-6.
5.Łączny czas trwania prezentacji nie może przekraczać 5 minut.
6. Komisja dokona oceny wg następujących kryteriów:
– dobór repertuaru i jego pamięciowe opanowanie,
– interpretacja,
– kultura słowa,
– ogólny wyraz artystyczny (uzasadniony gest sceniczny, element ruchu, strój).
7. Nagrody dla laureatów:
– laureaci I, II, III miejsca otrzymają dyplomy oraz punkty dodatnie z zachowania
Czekamy na Was!
Angelika Jędrzejak, Urszula Borucka