Szkolne Koło Caritas

8 – NAKRĘTKI DLA STEFANII

Szkolne Koło Caritas  w drugim semestrze roku szkolnego 2017/2018 kontynuowało akcję zbierania plastikowych nakrętek. W tym celu w holu szkoły został wystawiony specjalny kosz z informacją dla kogo zbieramy nakrętki. Do akcji dołączyli uczniowie klasy 4b dzięki którym  kosz przeznaczony na nakrętki każdego dnia szybko się zapełniał. Uczniowie oraz mieszkańcy naszego osiedla chętnie uczestniczyli w tej akcji . Wszystkim dziękujemy i zachęcamy do dalszego zbierania nakrętek. W ten sposób możemy pomagać i jednocześnie dbać o środowisko.

7 – PALMY NA NIEDZIELĘ PALMOWĄ- 25marca 2018 roku

Dnia 24 i 25.03.2018 roku Szkolne Koło Caritas rozprowadzało palmy wielkanocne przed każdą mszą w kościele p.w. św. Andrzeja Apostoła w Spławiu. Palmy zostały przygotowane przez członków SKC na spotkaniu w salce parafialnej 23 marca . Palmy składały się z  liści palmowych, bukszpanu i bazi-gałązek wierzbowych, do niektórych dołączone były teksty z ewangelii lub wiersz ”Niedziela Palmowa”. Dochód został przeznaczony na pomoc koleżeńską(dofinansowanie wycieczek).   Wszystkim ofiarodawcom mówimy Bóg zapłać.

« z 5 »

6 – WIELKANOCNA  ZBIÓRKA ŻYWNOŚCI – 09,10 MARCA 2016

W piątek i sobotę 9 i 10 marca 2018 roku Szkolne Koło Caritas we współpracy z Parafialnym Zespołem Caritas z parafii pw. św. Andrzeja Apostoła uczestniczyło w Ogólnopolskiej zbiórce żywności pod patronatem Caritas Archidiecezji Poznańskiej. Odbyła się ona w markecie „Biedronka” na os. Czecha. Celem zbiórki było zebranie żywności o długim terminie ważności.  Zebraliśmy wiele produktów, które zostały przekazane  potrzebującym .  Dziękujemy wszystkim za życzliwość i pomoc w zbiórce żywności.

5- ZABAWA KARNAWAŁOWO- INTEGRACYJNA -20 STYCZNIA 2018r.

W sobotę 20 stycznia  w Domu Weselnym „JUNA” przy  ul. Szczepankowo197  w Poznaniu   odbyła się po raz piąty zabawa dla dzieci i młodzieży z naszej szkoły i z Domu Dziecka w Górze oraz dla zaproszonych gości. Członkowie SKC zaangażowali się w organizację zabawy – przynieśli upieczone w domu ciasta, czuwali nad porządkiem i także świetnie się bawili. Zabawa ta jest dziełem współpracy  wielu ludzi dobrej woli pod przewodnictwem pomysłodawczyni pani Ani – właścicielki Domu Weselnego „JUNA”. Z okazji piątych urodzin tego wspaniałego dzieła wszyscy uczestnicy poczęstowani zostali tortem urodzinowym .

« z 5 »

4- XIII Ogólnopolska Zbiórka Żywności „Tak, POMAGAM!” 8 grudnia 2017 – 9 grudnia 2017pomagam

   Tradycyjnie jak co roku nasze Szkolne Koło Caritas brało udział w XIII Ogólnopolskiej Zbiórce Żywności „Tak, POMAGAM!” organizowanej przez Caritas w całym kraju 8 i 9 grudnia. W tych dniach ponad 800 wolontariuszy w ponad 80 sklepach zbierało  produkty przeznaczone na paczki świąteczne dla osób i rodzin najbardziej potrzebujących. Nasze koło zbierało żywność w markecie Biedronka na osiedlu Czecha.  Hojność darczyńców pozwoliła radośniej spędzić Boże Narodzenie najuboższym rodzinom!

Bóg  zapłać wolontariuszom i darczyńcom!

,

« z 5 »

3- Rozprowadzamy „Czekoladowe Mikołaje” 02.12.2017

    CaritasPodczas kiermaszu świątecznego w naszej szkole Szkolne Koło Caritas rozprowadzało czekoladowe Mikołaje, które przedstawiały świętego biskupa. Dochód z rozprowadzonego smakołyku został przeznaczony na zorganizowanie wigilii na Międzynarodowych Targach Poznańskich dla bezdomnych i najbardziej potrzebujących oraz na wsparcie 4 jadłodajni Caritas. Ponadto Szkolne Koło Caritas rozprowadzało  w ramach kiermaszu opłatki na stół wigilijny, dochód z ich sprzedaży został przeznaczony na remont auli szkolnej. Dziękujemy wszystkim za hojne wsparcie.

« z 4 »

2- Konkurs pt. „ Razem odbudujemy w Poznaniu Pomnik Wdzięczności „ 11.11.2017r.

      W ramach promowania cnoty wdzięczności i wartości patriotycznych Szkolne Koło Caritas objęło swoim patronatem na terenie naszej szkoły konkurs plastyczny dla najmłodszych. W konkursie udział wzięli uczniowie klas I-III SP. Prace zostały zapakowane i przesłane do organizatora  konkursu Społecznego Komitetu Odbudowy Pomnika Wdzięczności w Poznaniu. Na konkurs wpłynęło 343 prace z 19 szkół z Wielkopolski. 3 listopada  2017 r.  jury konkursu „Sacratissimo Cordi Polonia Restituta”  edycja nr 4 przyznało następujące nagrody i wyróżnienia :

Kat. A   – prace dzieci ze szkół podstawowych klasy 1-3

NAGRODA  1 ex aequo

Liliana Hejdasz kl. 3 c SP nr 23 w Poznaniu oraz Olga Nawrowska  kl. 3e SP nr 61 w Poznaniukonkurs

NAGRODA 2 ex aequo  

Jakub Graczyk z kl. III SP nr 61 w Poznaniu oraz Oliwier Szulc  kl. 3e SP nr 61 w Poznaniu

NAGRODA 3

Marysia Melewska z kl. 2 a  z SP nr 55 w Poznaniu

WYRÓŻNIENIA

Alex Laufer z kl. 3a  SP nr 61 w Poznaniu

Weronika Matuszewska z kl. III c  SP nr 61 w Poznaniu 

Borys Przybył  z kl. 3 b SP nr 61 w Poznaniu

Zwycięzcom konkursu gratulujemy!!!

« z 6 »

1-Rozprowadzamy „kremówki papieskie” 08.10.2017 i 16.10 2017kremówki

       Wolontariusze SKC, jak co roku podczas Dnia Papieskiego, aktywnie włączyli się w akcję Caritas Archidiecezji Poznańskiej rozprowadzania pysznych ciastek zwanych „kremówkami papieskimi”. Kremówkimożna było nabyć przed kościołem p.w. Św. Andrzeja Apostoła    po każdej niedzielnej mszy świętej dnia 08.10.2017 roku oraz w naszej szkole dnia 16.10.2017 po uroczystym apelu z okazji kolejnej rocznicy wyboru Polaka na papieża.         Tegoroczny dochód z rozprowadzonych kremówek został przeznaczony na dofinansowanie operacji stóp dla 5 letniego Bartka.

       Wszystkim serdecznie dziękujemy za powodzenie  akcji.

« z 4 »

 

ornament-1993589_960_720

CaritasCaritas 2

SZKOLNE KOŁO CARITAS

 

ROK SZKOLNY 2017/2018

 

Witamy i zapraszamy do działania!

 

ornament-1993589_960_720

 

10- Konkurs Plastyczny dla SKC w  Roku Świętego Brata Alberta„Być dobrym jak chleb”

Organizator konkursu: Caritas Archidiecezji Poznańskiej

Celem konkursu było:

– poznanie postaci Świętego Brata Alberta
– uwrażliwienie na dostrzeganie potrzeb drugiego człowieka
– rozwijanie kreatywnego myślenia, wrażliwości estetycznej oraz talentów plastycznych
– aktywizacja miłośników sztuk pięknych poprzez prezentowanie i honorowanie  ich dokonań.

Tematem konkursu była interpretacja w formie plastycznej, dla wszystkich grup wiekowych, słów:
„Powinno się być jak chleb, który dla wszystkich leży na stole   z którego każdy może kęs dla siebie ukroić i nakarmić się jeśli jest głodny.”. – Św. Brat Albert
Nasze Szkolne Koło Caritas przesłało 3 prace na konkurs i udało się uczennica klasy IV c Irma Filipiak zdobyła III miejsce w kategorii „Młodzik”.

« z 4 »

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

9-„ Pudełko życia” – dzień chorych w parafii

Dnia 17 czerwca 2017 roku w parafii p.w. Św. Andrzeja Apostoła był organizowany dzień chorych. Członkowie SKC podczas spotkania na salce parafialnej rozdali przybyłym tam chorym „Poznańskie Pudełko Życia” w ten sposób zrealizowaliśmy pomysł Julki, która przekazała nam informację o inicjatywie CIS(Centrum Inicjatyw Senioralnych).Pudelka dostarczyła nam mama Wiktorii za co serdecznie jej dziękujemy. Te same pudełka rozprowadzaliśmy także w szkole 28.03.2017 roku podczas konsultacji. Cieszymy się ,że mogliśmy zainteresować innych tą ciekawa inicjatywą.

« z 3 »

 

8- Zjazd Szkolnych Kół Caritas Archidiecezji Poznańskiej

Tegoroczny zjazd Szkolnych Kół Caritas odbył się 10 czerwca 2017 roku w Szamotułach. Towarzyszyła nam wspaniała atmosfera i fantastyczna zabawa, zwłaszcza podczas koncertu. Punktem kulminacyjnym była Msza Święta i poświęcenie bochenków chleba w nawiązaniu do słów św. Brata Alberta „Bądź dobry jak chleb”, które były hasłem naszego zjazdu.  Dzięki grze terenowej sprawdziliśmy nasze umiejętności topograficzne i przekonaliśmy się jak pięknym i wartym zwiedzania miastem, są Szamotuły.   Był to dla nas wartościowy i wspaniały wspólnie spędzony czas.

        Członkowie SKC

« z 3 »

 

7-  Spotkanie w Wigilię Święta Bożego Miłosierdzia 22.04.2017 roku

Z wielką radością po pracowitym przedpołudniu – sprzątaniu naszego osiedla członkowie SKC udali się  na czuwanie modlitewne do Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Poznaniu ( Os. Jana III Sobieskiego).

W Roku Świętego Brata Alberta dziękowaliśmy Bogu za wszystkie dzieła miłosierdzia podejmowane z wielkim  zapałem przez wszystkich wolontariuszy.

Program spotkania był następujący:

Godz. 16.30 – Koronka do Bożego Miłosierdzia

Godz. 16.45 – Czuwaniem modlitewne – zespół „Betlejemka”

Godz. 17.45 – Świadectwo Siostry Albertynki

Godz. 18.30 – Eucharystia

Godz. 19.00 –smaczny poczęstunek 

« z 8 »

 

6- Palmy na Niedzielę Palmową  08-09.04.2017 rok

W dniach 8 i 9 kwietnia 2017 roku przed każdą Mszą Świętą  w kościele p.w. Św. Andrzeja Apostoła członkowie Szkolnego Koła  Caritas rozprowadzali palmy wielkanocne. Dzień wcześniej SKC przygotowywało je z wielkim zaangażowaniem na salce parafialnej. Palmy składały się z  liści palmowych, bukszpanu i bazi( gałązek wierzbowych). Palmy były przyozdabiane wstążką i koralikami dodatkowo dla dzieci przygotowano palmy z obrazkiem Pana Jezusa wjeżdżającego do Jerozolimy na osiołku. Palmy cieszyły się dużym zainteresowaniem parafian za co serdecznie dziękujemy. Dochód z tegorocznej akcji został przeznaczony na działalność charytatywną SKC w tym pomoc koleżeńską oraz zakup książek dla rodziców pt” Wychowanie religijne małego dziecka”.

« z 5 »

 

5-Wielkanocna zbiórka żywności 24 i 25marca 2017roku

W dniach 24 i 25 marca 2017 roku Szkolne Koło Caritas we współpracy z Parafialnym Zespołem Caritas z parafii p.w. św. Andrzeja Apostoła uczestniczyło w Ogólnopolskiej zbiórce żywności pod patronatem Caritas Archidiecezji Poznańskiej. Odbyła się ona  jak co roku w markecie „Biedronka” na os. Czecha. Celem zbiórki było zebranie żywności o długim terminie ważności.  Zebraliśmy wiele produktów, które zostały przekazane  potrzebującym .  Dziękujemy wszystkim za życzliwość i pomoc w zbiórce żywności. W akcji wzięło udział 20 wolontariuszy z naszej szkoły najmłodszym był Jaś z klasy II SP.

« z 8 »

 

4- Akcja „Wielkanocne czekoladowe baranki”

W dniach od 01.03 do 03.03.2017 roku rozprowadzaliśmy na terenie naszej szkoły symbol Wielkanocy –baranka z białej czekolady. Uczniowie chętnie nabywali czekoladowy smakołyk. Niektórzy zabierali baranka do domów, aby włożyć go święconki inni zjadali od razu bo czekolada była pyszna. Dochód z akcji przygotowanej przez Caritas Archidiecezji Poznańskiej został przeznaczony dla rodziny, której spalił się dom. Wszystkim serdecznie dziękujemy.

« z 3 »

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

3-Zimowisko dla członków Szkolnego Koła Caritas w Zaniemyślu – 29.01-01.02.2017-Wspomnienia uczestniczki

    29.01.2017 Przyjechaliśmy na miejsce około godziny 15.00. Zostaliśmy podzieleni na grupy                         i dostaliśmy klucze do naszych pokoi. Około godziny 16.30  udaliśmy się do stołówki gdzie każda grupa robiła swój plakat, układała hasło, piosenkę i okrzyk. Wieczorem oglądaliśmy film a po filmie mieliśmy Mszę Świętą. Oczywiście była też smaczna kolacja.

    30.01.2017 Tego dnia musieliśmy wstać o 6.30.Poszliśmy na śniadanie i dostaliśmy bułki i picie na wyjazd do Wrocławia. Na miejsce dotarliśmy  około 10.00. Najpierw poszliśmy , do Palmiarni i Oceanarium. Oglądaliśmy tam wspaniale ryby,  płaszczki, krokodyle oraz inne zwierzęta. Po wizycie w ZOO poszliśmy na Stary Rynek. W grupach musieliśmy szukać krasnali. Potem poszliśmy na pyszny obiad. Wróciliśmy do ośrodka i mieliśmy obiadokolację po której udaliśmy się na Mszę Świętą. I tak zakończył się ten dzień.

   31.01.2017 Wstaliśmy i poszliśmy na śniadanie. Po śniadaniu mieliśmy spotkanie z policjantami na temat zachowania podczas ferii. Nasi goście mieli dla nas niespodziankę- przyjechali z wytresowanymi pieskami, które mogliśmy pogłaskać. Pod koniec spotkania policjanci dali nam plakaty, breloczki i smycze. Potem mieliśmy czas na pójście z opiekunami do sklepów. Jak wróciliśmy do ośrodka to każda grupa miała za zadanie- napisać piosenkę. Następnie poszliśmy na podchody. Zadania czasami były dziwne, ale i tak było super. Wieczorem było ognisko z kiełbaskami no i zabawa góralska!. Tańczyliśmy, śpiewaliśmy nasze piosenki i bawiliśmy się w różne zabawy. Było bardzo fajnie, ale kiedyś trzeba iść spać no więc poszliśmy spać .Zapomniałam napisać ,że w ciągu dnia była Msza Święta i adoracja.

  01.02.2017 Niestety jest to dzień wyjazdu. Zjedliśmy śniadanie, poszliśmy na Mszę Świętą, pożegnaliśmy się i pojechaliśmy do domów. Myślę, że każdy zapamięta ten wspaniały wyjazd.

Zaniemyśl warsztaty

 

2- Zabawa karnawałowo- integracyjna

Dnia  14.01.2017 w Domu Weselnym „Juna” dzięki zaangażowaniu właścicielki oraz sporej grupy ludzi dobrej woli mogliśmy uczestniczyć we wspaniałej karnawałowo- integracyjnej zabawie. Na zabawę jak co roku przyjechały dzieci i młodzież z Domu Dziecka w Górze.    Nasze koło zadbało o słodki bufet w postaci ciasta upieczonego samodzielnie lub przy pomocy rodziców czy babć. Bawiliśmy się świetnie, tańców było wiele a gdy już byliśmy zmęczeni mogliśmy uczestniczyć w pokazie naukowym podczas którego poznaliśmy tajniki wiedzy ścisłej. Na głodomorów czekały pyszne hot-dogi. Miś Edmund nasza maskotka także uczestniczył w zabawie i miał duże powodzenie.

« z 5 »

 

1-Spotkanie opłatkowe dla członków i sympatyków SKC

Dnia  13.01.2017 członkowie Szkolnego Koła Caritas spotkali się , aby złożyć sobie życzenia owocnej dalszej pracy oraz podzielić się opłatkiem. Przy stole ze słodkimi  smakołykami uczestnikom spotkania dopisywał dobry humor. Zaśpiewaliśmy kolędy ,podzieliliśmy się opłatkiem, omówiliśmy dotychczasowe działania i zaplanowaliśmy kolejne.

« z 2 »

DZIAŁANIA SZKOLNEGO KOŁA CARITAS SEMESTR DRUGI 2017 ROK

OGÓLNOPOLSKA  ZBIÓRKA ŻYWNOŚCI  ORGANIZOWANA PRZEZ CARITAS

  W dniach  09-10.12. 2016 roku  członkowie Szkolnego Koła  Caritas we współpracy   z Parafialnym Zespołem Caritas z parafii pod wezwaniem świętego Andrzeja Apostoła  w Poznaniu –Spławiu uczestniczyli w zbiórce artykułów spożywczych w markecie „Biedronka”. Zebrane produkty zostaną przekazane ludziom potrzebującym, a także  jadłodajniom  prowadzonym przez Caritas Archidiecezji Poznańskiej oraz dla Domu Dziecka  w Lesznie.  Wszystkim  darczyńcom dziękujemy za hojne wsparcie.

« z 3 »

ROZPROWADZAMY BISKUPA MIKOŁAJA Z CZEKOLADY

  Dnia 6 grudnia uczniowie naszej szkoły mogli zaopatrzyć się w czekoladową płaskorzeźbę świętego Mikołaja – biskupa. Była to akcja edukacyjna przeprowadzana corocznie przez Szkolne Koła Caritas dla upamiętnienia świętego Mikołaja , który był biskupem kościoła. Dochód z akcji został przeznaczony na przygotowanie paczek świątecznych dla uczestników wigilii organizowanej przez Caritas Archidiecezji Poznańskiej. Wszystkim, którzy nabyli czekoladowego biskupa bardzo dziękujemy.

WP 20161206 09 53 10 Pro
Aperture: 2.4
Camera: Lumia 635
Iso: 400
Orientation: 1
« z 4 »

ROZWIJAMY NASZE ZDOLNOŚCI PLASTYCZNE I NIESIEMY POMOC

 WYKONUJĄC STROIKI NA STÓŁ WIGILIJNY

W ramach  cotygodniowych piątkowych spotkań poznawaliśmy sztukę orgiami – wykonywaliśmy choinki tą metodą a następnie zdobywaliśmy umiejętności florystyczne – tworząc z papierowych choinek stroiki.  Gotowe stroiki zostały zapakowane   i dostarczone do Caritas Archidiecezji Poznańskiej. W  ten skromny sposób włożyliśmy swój wkład w  udekorowanie stołów na wigilię organizowaną przez Caritas dla osób samotnych i bezdomnych.

« z 3 »

Udział w wycieczce integracyjnej dla członków Szkolnych Kół Caritas  Archidiecezji Poznańskiej  do Torunia 19.11.2016r.

     Dnia  19 listopada 2016 roku w sobotę chętni członkowie SKC udali się na wycieczkę do Torunia. W pierwszej kolejności zwiedzaliśmy Toruń z bardzo miłą panią przewodnik. Pani opowiedziała nam historię krzywej wieży oraz legendę skąd nazwa miasta – Toruń. Następnie poszliśmy do muzeum piernika. Robiliśmy tam pierniki, które niestety były niejadalne i trzeba było je wziąć na ozdobę do domu. Można było tam zakupić( już jadalne) pierniki . Gdy wyszliśmy z muzeum zaczął padać deszcz, który nie popsuł nam humorów ale utrudnił dalsze zwiedzanie. Pojechaliśmy na posiłek do jadłodajni gdzie otrzymaliśmy zupę pomidorową z suchą bułką. Po posiłku odmówiliśmy Koronkę do Miłosierdzia Bożego w kaplicy  ośrodka Caritas diecezji Toruńskiej. Wycieczka bardzo mi się podobała i mam nadzieję, że pozostałym uczestnikom też.

autorka  tekstu Kamila  Frąckowiak

« z 6 »

WYJŚCIE POD HASŁEM „OCALIĆ OD ZAPOMNIENIA”

5 listopada my, członkowie Szkolnego Koła Caritas wyjechaliśmy na Wzgórze św. Wojciecha w Poznaniu, aby odwiedzić grób zmarłego księdza Marka Kaisera, który był proboszczem parafii p.w. św. Andrzeja Apostoła w Poznaniu-Spławiu i uczył religii w szkole w Szczepankowie. Przy okazji zwiedziliśmy kościół p.w. św. Wojciecha, spotkaliśmy byłego rezydenta parafii w Spławiu, księdza Trojana Marchwiaka i odwiedziliśmy cmentarz Zasłużonych Wielkopolan (na którym znajdował się m.in. grób pierwszego dowódcy Powstania Wielkopolskiego, Stanisława Taczaka). Następnie wybraliśmy się do Muzeum Gwary Poznańskiej w 6D, gdzie mogliśmy nauczyć się wielu nowych pojęć z naszej gwary. Na Starym Rynku przystanęliśmy, aby obejrzeć trykanie się koziołków na wieży ratusza i rekonstrukcję przyjazdu Jana Henryka Dąbrowskiego do Poznania. Później poszliśmy się posilić do baru Caritas. Przed powrotem do domów weszliśmy jeszcze do Wielkopolskiego Muzeum Wojskowego, gdzie mogliśmy obejrzeć mundury i broń polskich żołnierzy. Wszystkim uczestnikom wycieczki bardzo się ona podobała.

autor tekstu A. Łuczak

« z 7 »

COROCZNA AKCJA „Kremówki Papieskie”

 09.10.2016 roku przy naszych parafiach / 12.10.2016 roku w naszej szkole

     Szkolne Koła Caritas  każdego roku w Dniu Papieskim  uczestniczą w rozprowadzaniu przed kościołami ciastek zwanych kremówkami papieskimi. Nasze Koło z dużym zaangażowaniem uczestniczy w tej akcji,  która z roku na rok cieszy się coraz większą popularnością. W tym roku parafianie bardzo chętnie nabywali słodkości. Mimo brzydkiej pogody nie uciekali do domów, ale zatrzymywali się przy naszych stoiskach z kremówkami.                                             Dochód z rozprowadzonych kremówek został przeznaczony na dofinansowanie zainstalowania windy w budynku, w którym mieszka niepełnosprawny Krzyś.

                                                                                                                                                      Bóg zapłać wszystkim no i smacznego.

« z 3 »

WSPOMNIENIA Z WAKACJI

 Udział w wycieczce parafialnej do skansenu w Dziekanowicach 03.07.2016r.

     Dnia  03.07.2016 roku po pracowitym roku szkolnym członkowie Szkolnego Koła Caritas dzięki współpracy z Parafialnym Zespołem Caritas z parafii p.w. św. Andrzeja Apostoła uczestniczyli w wycieczce do skansenu w Dziekanowicach. Program wycieczki opracowała Pani Alina Soczka, która była naszą przewodniczką. Po drodze do Dziekanowic zatrzymaliśmy się na Polach Lednickich , przeszliśmy przez „Bramę- Rybę”, poznaliśmy historię tego miejsca, pomodliliśmy się nad grobem  ojca Jana Góry, zwiedziliśmy muzeum papieskie, pomodliliśmy się w kaplicy , zakupiliśmy pamiątki i udaliśmy się w dalszą drogę. W Dziekanowicach poznaliśmy jak żyli i pracowali nasi prapradziadowie. Wchodziliśmy do ich domów, oglądaliśmy sprzęty użytku codziennego, lepiliśmy garnki, prasowaliśmy żelazkiem na duszę, odbyliśmy lekcję w dawnej szkole. Uczestniczyliśmy także we Mszy Świętej. Wróciliśmy zmęczeni, ale bardzo zadowoleni. Bóg zapłać wszystkim, którzy przyczynili się do zorganizowania tego pięknego wyjazdu.

« z 7 »

Witamy w Nowym Roku Szkolnym 2016/2017 / Witamy w Nowym Roku Szkolnym 2016/2017

 

NAKRĘTKI DLA WALDKA – AKCJA CAŁOROCZNA
Szkolne Koło Caritas przez cały rok szkolny zachęcało do zbierania plastikowych nakrętek. Każdego dnia kosz przeznaczony na nakrętki szybko się zapełniał. Uczniowie oraz mieszkańcy naszego osiedla chętnie uczestniczą w tej akcji . Wszystkim dziękujemy i zachęcamy do dalszego zbierania nakrętek.

 PALMY NA NIEDZIELĘ PALMOWĄ

20marca 2016 roku
Dnia 20.03.2016 roku Szkolne Koło Caritas rozprowadzało palmy wielkanocne w kościele p.w. św. Andrzeja Apostoła  w Spławiu. Parę  dni wcześniej SKC przygotowywało je z wielkim zaangażowaniem. Palmy składały się z  liści palmowych, bukszpanu i bazi(gałązek wierzbowych z ogródka pani Arlety Wojciechowskiej , która co roku podarowuje SKC dorodne gałązki). Palmy były przyozdabiane rafią i koralikami. Cieszyły się dużym zainteresowaniem parafian za co dziękujemy i zapraszamy do udziału w kolejnych akcjach. Dochód z tegorocznej akcji został przeznaczony na zakup Biblii dla najmłodszych uczestników lekcji religii w szkole i przedszkolu. Zakupiliśmy 25 egzemplarzy z których dzieci bardzo chętnie korzystają. Wszystkim ofiarodawcom mówimy Bóg zapłać. ( autor tekstu Maja Stach członek SKC)

« z 6 »
CZEKOLADOWE BARANKI
13.03.2016
W niedzielę 13 marca członkowie Szkolnego Koła Caritas rozprowadzali   przed kościołem w Spławiu czekoladowe baranki . Czekoladowy smakołyk był wykonany ze smacznej białej czekolady.  Parafianie na prośbę dzieci chętnie nabywali  baranki . Dochód z akcji został przeznaczony na pomoc Ukrainie – dofinansowanie świetlic dla dzieci w tym kraju. Wszystkim, którzy wsparli tą inicjatywę Caritas Archidiecezji Poznańskie mówimy Bóg zapłać.  
« z 2 »

DRZEWKO WIELKANOCNE –

11.03.2016

Członkowie Szkolnego Koła Caritas podczas spotkań środowych wykonali kolorowe zajączki, które zostały zawieszone na drzewku wielkanocnym . W ten sposób pomogli Parafialnemu Zespołowi Caritas w przeprowadzeniu akcji przygotowywania paczek dla potrzebujących. Hojni Parafianie zabierali zajączki do domu  a w zamian za to przynosili do kościoła  paczki wielkanocne , które Parafialny Zespół Caritas dostarczył potrzebującym.

WARSZTATY DLA LIDERÓW SKC

25-28 STYCZNIA 2016r.

     W drugim tygodniu zimowych ferii szkolnych członkowie SKC zadbali o własny rozwój duchowy poprzez uczestnictwo w warsztatach. Warsztaty pod hasłem „Dziecko Boże świadek miłosierdzia” odbyły się w Zaniemyślu pod przewodnictwem opiekuna Szkolnych Kół Caritas – wicedyrektora Caritas księdza Mateusza Napierały. W programie warsztatów były min. zajęcia w muzeum archidiecezjalnym, zwiedzanie katedry w Poznaniu oraz największej szopki betlejemskiej. Uczestnicy warsztatów bawili się na balu z czasów Mieszka I, chodzili „po wodzie” (po jeziorze w Kórniku piękną promenadą), smakowali naleśniki w barze Caritas. Podczas warsztatów nie było czasu na nudę. Uczestnicy wracali zadowoleni do domów z postanowieniami: odszukania daty swojego Chrztu Świętego i życia Chrztem Świętym.

« z 12 »

ZABAWA KARNAWAŁOWO – INTEGRACYJNA

16 STYCZNIA 2016r.

     W sobotę w Domu Weselnym „JUNA” przy ul. Szczepankowo 197 w Poznaniu odbyła się po raz trzeci zabawa dla dzieci i młodzieży z naszej szkoły i z Domu Dziecka w Górze oraz dla zaproszonych gości. Członkowie SKC zaangażowali się w organizację zabawy – służyli pomocą w przygotowaniu kanapek, przynieśli upieczone w domu ciasta, czuwali nad porządkiem i także świetnie się bawili. Zabawa ta jest dziełem współpracy wielu ludzi dobrej woli pod przewodnictwem pomysłodawczyni pani Ani – właścicielki Domu Weselnego „JUNA”.

« z 5 »

MIĘDZYSZKOLNY KONKURS KOLĘD I PASTORAŁEK

14 STYCZNIA 2016r.

      „Cicha noc, święta noc niech kolędy zabrzmi moc” pod takim hasłem 14 stycznia w kościele pw. św. Andrzeja Apostoła w Poznań-Spławie odbył się III Międzyszkolny Konkurs Kolęd i Pastorałek. Organizatorem konkursu była nasza szkoła. Szkolne Koło Caritas we współpracy z Parafialnym Zespołem Caritas zajęło się przygotowaniem nagród i poczęstunku dla uczestników konkursu i przybyłych gości. Konkurs prowadziły wolontariuszki SKC Emilka i Małgosia z klasy IVa. Sponsorem nagród w postaci pięknych aniołków jest już od 3 lat PPHU „MARIA”- Dewocjonalia z ul. Dobrepole 13 w Poznaniu.

« z 6 »

WYJŚCIE DO SIEDZIBY CARITAS

16 GRUDNIA 2015

       16 grudnia 2015 roku przedstawiciele Szkolnego Koła Caritas wraz z opiekunką panią Arletą Wojciechowską wybrali się do siedziby Caritas Archidiecezji Poznańskiej. Naszym celem było zawiezienie stroików świątecznych, przygotowanych wcześniej na spotkaniach środowych. Stroiki te ozdobiły stoły podczas wigilii dla ubogich organizowanej przez Caritas Archidiecezji Poznańskiej. W siedzibie Caritas przyjął nas nowy opiekun Szkolnych Kół Caritas, wicedyrektor Caritas, ks. Mateusz Napierała (absolwent naszej szkoły). Ksiądz Mateusz opowiedział nam o działalności Caritas, a także oprowadził nas po ośrodku.

« z 7 »

ZBIÓRKA ŻYWNOŚCI

11-12 GRUDNIA 2015

       W dniach 11-12 grudnia 2015 roku Szkolne Koło Caritas we współpracy z Parafialnym Zespołem Caritas z parafii pw. św. Andrzeja Apostoła przeprowadziło zbiórkę żywności. Odbyła się ona w markecie „Biedronka” na os. Czecha. Celem zbiórki było zebranie żywności o długim terminie ważności. Ludzie, którzy nam dawali różne produkty, byli hojni i życzliwi. Zebraliśmy wiele produktów, które przekazaliśmy dla potrzebujących oraz na wigilię, która odbyła się na Międzynarodowych Targach Poznańskich.

Dziękujemy wszystkim za życzliwość i pomoc w zbiórce żywności.

« z 5 »

(autor tekstu Andrzej Łuczak)

WIZYTA W BARZE CARITAS

8 GRUDNIA 2015

        „Kiedy w brzuch burczy i głód odczuwamy czegoś na przekąskę chętnie szukamy” warto wtedy skorzystać z oferty baru Caritas przy Placu Wolności w Poznaniu. Członkowie SKC z klasy IVa wracając z wycieczki, posilili się w tym miejscu pysznymi naleśnikami wspierając w ten sposób działalność charytatywną Caritas – prowadzenie jadłodajni dla ludzi bezdomnych i ubogich.

CZEKOLADOWE MIKOŁAJE

2 – 4 GRUDNIA 2015

      W dniach od 2 do 4 grudnia członkowie Szkolnego Koła Caritas rozprowadzali na terenie szkoły czekoladowe Mikołaje. Czekoladowy smakołyk przedstawiał biskupa Mikołaja, na którego z wielką niecierpliwością czekają dzieci – bo to święty, który przynosi prezenty. Dochód z akcji został przeznaczony na organizowaną przez Caritas Archidiecezji Poznańskiej wigilię dla osób samotnych, bezdomnych i najuboższych. Przy tej wyjątkowej akcji dzieci nauczyły się rozróżniać świętego Mikołaja biskupa od świętego Mikołaja z reklamy coca-coli.

PRZEDSTAWIENIE DLA NASZYCH NAJMŁODSZYCH – „JAK TO Z ROGALAMI BYŁO”

10 LISTOPADA 2015    

      Członkowie Szkolnego Koła Caritas podczas spotkań środowych przygotowali przedstawienie kukiełkowe dla klas pierwszych pod tytułem: „Jak to z rogalami było”. W ten sposób najmłodsi poznali legendę związaną z poznańską tradycją spożywania rogali świętomarcińskich w dniu 11 listopada. Aktorzy zachęcali pierwszoklasistów do działań charytatywnych na wzór świętego Marcina, np. : poprzez zbieranie plastykowych nakrętek i przynoszenie ich do szkoły mogą pomóc choremu Waldkowi. Zebrane nakrętki tata Waldka sprzedaje i w ten sposób uzyskuje fundusze na turnusy rehabilitacyjne dla swojego syna.

« z 4 »

DZIEŃ PAPIEŻA POLAKA W NASZEJ SZKOLE

16 PAŹDZIERNIKA 2015

      W kolejną rocznicę wyboru Karola Wojtyły na papieża, członkowie SKC przygotowali apel upamiętniający Wielkiego Polaka. Uczniowie klas IV-VI obejrzeli prezentację o Janie Pawle II i wysłuchali komentarz do przedstawianych zdjęć. Na zakończenie apelu chór szkolny pod dyrekcją pani Kasi Matelskiej i przy akompaniamencie różnych instrumentów, w tym także perkusji, zaśpiewał piosenkę „Nie ma lepszego od Jana Pawła II”. Słowa tej piosenki na długo pozostały w uszach słuchaczy przybliżając w ten sposób wyjątkowość naszego rodaka. Uczniowie mogli także podziwiać swoje plakaty o Janie Pawle II przygotowane na ten dzień. Po zakończonym apelu SKC rozprowadzało kremówki papieskie.

Dochód z akcji został przeznaczony na wsparcie remontu świetlicy w Domu Dziecka w Lesznie.

« z 6 »

DZIEŃ PAPIESKI

11 PAŹDZIERNIKA 2015

        Dnia 11 października w parafii pw. św. Andrzeja Apostoła zostały rozprowadzone kremówki papieskie. Szkolne Koło Caritas jak zwykle ochoczo wzięło się do pracy. Po każdej Mszy Świętej zaczęły się ustawiać kolejki do stolika ze smakołykami. Nie minęło kilka minut, a wszystkie kremówki były wykupione i trzeba było iść do salki po kolejne kartony z kremówkami. SKC zebrało fundusze na remont i wyposażenie w odpowiedni sprzęt świetlicy w Domu Dziecka w Lesznie, a parafianie zjedli przepyszne smakołyki wspominając przy tym naszego papieża św. Jana Pawła II.

« z 4 »

Autor tekstu: Maja Stach

DZIEŃ ZIEMNIAKA

25 WRZEŚNIA 2015

      Co roku Szkolne Koło Caritas podczas Dnia Ziemniaka obchodzonego w naszej szkole, zajmuje się organizacją bufetu ziemniaczanego . Dzięki produktom przyniesionym przez uczniów, członkowie koła mogli przy pomocy rodziców smażyć placki ziemniaczane i frytki . Kiedy wszyscy świetnie się bawili, w stołówce rozprowadzano przygotowane potrawy ziemniaczane. Wśród potraw zainteresowanie uczniów budził kisiel- także potrawa ziemniaczana. Dochód z akcji przeznaczono na pomoc koleżeńską – zakupiono podręczniki i ćwiczenia dzieciom, które jeszcze ich nie miały. Wszystkim ofiarodawcom serdecznie dziękujemy.

« z 8 »

Autor tekstu: Kamila Małaj   

WSPOMNIENIA Z WAKACJI- NASZE LETNIE REKOLEKCJE

2-8 LIPCA 2015

      W dniach od 2 do 8 lipca członkowie naszego SKC wyjechali na biwak rekolekcyjno-wakacyjny do ośrodka Caritas w Dębkach nad Morzem Bałtyckim. Na miejsce przyjechaliśmy 2 lipca. Pierwszego dnia nasi opiekunowie przedstawili zasady zachowania i ogólny plan zajęć. Poszliśmy również na plażę, żeby przywitać się z morzem. Kolejne dni były bardzo ciekawe. Drugi dzień wypadał w piątek, więc nie jedliśmy mięsa. Był to też pierwszy piątek miesiąca i podczas modlitwy mieliśmy okazję do spowiedzi świętej. Rozmawialiśmy również o przyjaźni. Dzień zakończyliśmy Mszą Świętą na plaży przy pięknym zachodzie słońca. Trzeciego dnia rozmawialiśmy o miłości, zwiedzaliśmy Dębki. Czwartego dnia wybraliśmy się na wydmy i pływaliśmy po morzu statkiem „Gryf”. Piątego dnia modliliśmy się oraz obejrzeliśmy film o św. Franciszku i św. Klarze w kinie na świeżym powietrzu. Szóstego dnia graliśmy w grę terenową oraz byliśmy w parku linowym. Siódmy dzień był niestety naszym ostatnim w Dębkach. Po śniadaniu oraz Mszy Świętej pożegnaliśmy się i wróciliśmy do domów.

      W Dębkach przeżyliśmy wiele radosnych chwil i robiliśmy dużo ciekawych rzeczy (oprócz tych, o których napisałem, codziennie pływaliśmy w morzu, bawiliśmy się na plaży no i oczywiście modliliśmy się). Dziękujemy organizatorom: opiekunce SKC pani Arlecie Wojciechowskiej oraz naszym rodzicom.

       Ps Podczas tych wakacji pożegnaliśmy naszego dotychczasowego opiekuna księdza Tomasza Rena, któremu za wszystko mówimy Bóg Zapłać . Nowym opiekunem Szkolnych Kół Caritas został ksiądz Mateusz Napierała ( absolwent naszej szkoły).

« z 15 »

Autor tekstu: Andrzej Łuczak

Prezentacja o Szkolnym Kole Caritas

 

Więcej informacji o Szkolnych Kołach Caritas znajdziesz na stronie:

Szkolne Koła Caritas

 

Zapisz

Skip to content