Wycieczka do Warszawy

W poniedziałek 29 kwietnia uczniowie klas 6-8 pojechali na wycieczkę do Warszawy. Zgodnie z tradycją odwiedziliśmy Sejm RP, gdzie wysłuchaliśmy krótkiej prelekcji na temat historii polskiego parlamentaryzmu i obejrzeliśmy salę obrad. Mieliśmy okazję do zadania pytań dotyczących np. zajmowanych miejsc przez członków kół i partii politycznych. Niektórzy uczestnicy sfotografowali się z jednym z posłów. Następnie z panią przewodnik uczestniczyliśmy w spacerze szlakiem bohaterów Kamieni na szaniec. To spotkanie z historią było bardzo wzruszające. Mogliśmy na własne oczy zobaczyć miejsce odbicia Rudego i przypomnieć sobie fragmenty lektury, co przed egzaminem ósmych klas mogło się przydać. Ostatnim punktem naszej wycieczki było podziwianie panoramy Warszawy z tarasu widokowego Pałacu Kultury i Nauki.

Zmęczeni, ale w dobrych humorach, z pamiątkami wyruszyliśmy w drogę powrotną.

« z 26 »

Warsztaty anatomiczne

Dnia 7 maja 2024 r. w murach naszej szkoły odbyły się warsztaty anatomiczne przeprowadzone przez zespół IQuest z Wrocławia. Grupy uczniów klas siódmych miały okazję uczestniczyć w niecodziennej lekcji biologii. Podczas warsztatów uczniowie klasy 7b i 7c samodzielnie wykonali sekcję serca świni. Wypreparowali zastawki serca, porównali grubość komór, rozcięli tętnice płucne oraz aortę, obserwowali naczynia wieńcowe. Uczniowie klasy 7a poznali budowę układu oddechowego. Wypreparowali tchawicę, mieli okazję zajrzeć do krtani i wnętrza płuc. Po wycięciu kawałka płuca obserwowali oskrzela i naczynia krwionośne doprowadzając krew do pęcherzyków płucnych.
Rośnie nam młode pokolenie chirurgów  Zajęcia wzbudziły wiele emocji!  
Zobaczcie sami na poniższych zdjęciach…

                                  Monika Fabiś, nauczyciel biologii

« z 11 »

Dzień bez plecaka

Dzień bez plecaka to wyjątkowa akcja, która zagościła już w wielu polskich szkołach. Z inicjatywy Samorządu Uczniowskiego w naszej szkole zorganizowaliśmy taki dzień 30 kwietnia 🙂

Nasi uczniowie wykazali się kreatywnością w poszukiwaniu „zastępstwa” dla tradycyjnego plecaka. Zeszyty i podręczniki zostały spakowane w wózki dziecięce, kosze na śmieci, walizki, poszewki od poduszek, narty czy patelnie. Liczyła się pomysłowość i inwencja twórcza, a tego naszym uczniom nie brakuje.

« z 15 »

Spotkanie z pisarzem Waldemarem Cichoniem

Ostatnio w naszej szkole gościliśmy autora uroczych serii książek dla dzieci: o zwariowanym kocie Cukierku oraz niezwykłym psie Riko. Podczas spotkania uczniowie mieli okazję zapoznać się z procesem tworzenia książki, jej drogą od pomysłu do wydania. Dzieci dowiedziały się też wielu ciekawostek dotyczących warsztatu pisarskiego. Z zaciekawieniem słuchały informacji o prawdziwym bohaterze serii – Cukierku. Był też czas na wysłuchanie fragmentów książek w wykonaniu samego Autora, a także na osobiste pytania oraz zdobycie autografu.

« z 14 »

Spotkanie z pisarzem Łukaszem Wierzbickim

Po raz kolejny naszą szkołę odwiedził jeden z ulubionych pisarzy dziecięcych pan Łukasz Wierzbicki.

Przywiózł ze sobą walizkę pełną podróżniczych historii, rekwizytów i pamiątek, a w podróży towarzyszył mu nawet wielki niedźwiadek Wojtek. Podczas spotkania mogliśmy posłuchać historii, które są inspiracją do powstania książek takich, jak: „Afryka Kazika”, „Dziadek i niedźwiadek”, „Ocean to pikuś”.

To spotkanie było dla nas niesamowitym przeżyciem, pełnym pasji, ciekawostek, inspiracji i dobrego humoru.

« z 26 »

Muzeum Czekolady – klasa 3a

Klasa 3a wybrała się do Muzeum Czekolady na warsztaty czekoladowe. Wyjazd był bardzo wyczekiwany, ponieważ kto nie lubi czekolady? Każdy uczestnik otrzymał fartuch i czapkę cukiernika, a następnie przystąpił do tworzenia własnej tabliczki czekolady z wybranymi przez siebie dodatkami.
Było …… słodko.

« z 18 »

Międzynarodowy Konkurs Matematyczny Kangur

« z 24 »

Wycieczka do Urzędu Miasta Poznania- klasa 3a

« z 27 »

Szkolny Konkurs Pięknego Czytania

Za nami Szkolny Konkurs Pięknego Czytania. Wydarzenie odbyło się 12 kwietnia 2024 r. Celem konkursu jest rozwój kompetencji językowych i czytelniczych. Walory czytanych książek odkryli przed słuchaczami uczestnicy konkursu. Poniżej przedstawiamy wyniki tegorocznej edycji konkursu:

I miejsce ex aequo

Sonia Talarowska kl. 4b

Małgorzata Starczyńska kl. 6a

II miejsce

Gabierla Osińska kl. 7c

III miejsce ex aequo

Antoni Kruś kl. 4d

Weronika Torzecka kl. 6a

Wyróżnienia

Igor Lisiński kl. 4a

Veronika Maslova kl. 5a

Nagrodę publiczności otrzymała Małgorzata Starczyńska z kl. 6a

Gratulujemy każdemu z osobna, doceniając staranność przekazu i chęć podzielenia się emocjami.

Urszula Borucka, Andżelika Barańska-Sobiech

« z 5 »

Culturiada 2024

Naszą szkołę reprezentowała Gabierla Osińska z kl. 7c, która zdobyła wyróżnienie. Gabrysia przygotowała pracę konkursową w kategorii -parafraza obrazu. Inspiracją było dzieło „Guernica” P. Picassa. Pracę naszej uczennicy można oglądać do końca kwietnia 2024 na wystawie, która znajduje w Zespole Szkół Urszulańskich w Poznaniu, Aleja Niepodległości 43.

Gratulujemy dobrych pomysłów i talentu!

« z 5 »