Daily Archives: 4 grudnia 2022

Tydzień tolerancji i życzliwości w naszej szkole (16-23.11.)

W naszej szkole, na przekór listopadowi, drzewa wypuściły liście. Na „drzewach tolerancji i życzliwości” pojawiły się hasła związane z tymi pojęciami. Uczniowie w klasach dyskutowali na temat tolerancji, zastanawiając się czym jest ona dla nich, oraz do czego może prowadzić jej brak. Szukali również sposobów na okazanie sobie nawzajem życzliwości.Międzynarodowy Dzień Tolerancji, został ustanowiony przez Zgromadzenie Ogólne ONZ 12 grudnia 1995 roku, z inicjatywy UNESCO. Po tym wydarzeniu kraje członkowskie UNESCO przyjęły Deklarację na Temat Zasad Tolerancji. Pierwszy artykuł Deklaracji brzmi: „Tolerancja to szacunek, akceptacja i uznanie bogactwa różnorodności kultur na świecie, naszych form wyrazu i sposobów na bycie człowiekiem”. Celem tego tygodnia jest uwrażliwianie na przejawy dyskryminacji, a także przypomnienie, że każdy zasługuje na szacunek, akceptację, a także życzliwość, niezależnie od swojego pochodzenia, kultury czy religii, którą wyznaje.

Oto niektóre z haseł, którymi uczniowie ozdobili nasze „drzewa”:

„Każdy ma prawo do bycia szczęśliwym”

„Traktuj innych tak, jak sam chciałbyś/chciałabyś być traktowany/traktowana”

„Każdy jest ważny””Nie dziel ludzi na lepszych i gorszych”

„Jesteś wspaniały, taki jaki jesteś””Każdy jest wspaniały i wyjątkowy na swój sposób”

„Każdy jest inny i to jest piękne”