Daily Archives: 18 czerwca 2018

Ogólnopolska akcja „Jak nie czytam, jak czytam”

Nasza szkoła po raz drugi wzięła udział w akcji czytelniczej organizowanej przez redakcję miesięcznika „Biblioteka w Szkole”. 8 czerwca o godz. 10.00 zebraliśmy się na boisku szkolnym, by czytać. Łącznie w akcji wzięło udział ok. 380 uczniów i nauczycieli. Każdy zabrał ze sobą ulubioną książkę, koc i w promieniach słońca przenosiliśmy się do różnych światów przedstawionych na kartach powieści, opowiadań, komiksów itp.. Chcieliśmy, by cała społeczność połączyła się w tym dniu wspólnym mianownikiem jakim jest: KSIĄŻKA. Zwłaszcza młodsi uczniowie mogli zobaczyć, że ich starsi koledzy czytają z zapartym tchem, nikt nie wstydzi się swojej pasji i zamiłowania do czytelnictwa.

Akcja miała na celu m.in.:

1. Zwrócenie uwagi na diagnozowany przez coroczne badania Biblioteki Narodowej systematyczny spadek czytelnictwa wśród dorosłych Polaków (powyżej 15. roku życia), i wykorzystanie masowej akcji do pokazania większej aktywności czytelniczej dzieci i młodzieży.
  2. Promocja czytania i książek wśród uczniów, inicjowanie mody na czytanie, wspieranie dzieci i młodzieży aktywnych czytelniczo.
  3. Pobicie ustanowionego 1 czerwca 2017 r. rekordu Polski w jednoczesnym czytaniu, wynoszącego 459 409 osób.

Andżelika Barańska